Drama v Pensylvánii: Trump může přijít o republikánské křeslo ve sněmovně, hlasy se sčítají ručně

Za vítěze doplňovacích sněmovních voleb v Pensylvánii se prohlásil demokrat Conor Lamb. Republikán Rick Saccone ale zatím porážku kvůli nebývale těsnému výsledku neuznal. Pozorovatelé považují hlasování za referendum o prezidentovi Donaldu Trumpovi. Volby se konaly poté, co republikán Tim Murphy odstoupil kvůli sexuálnímu skandálu.

Demokrat Conor Lamb
Zdroj: REUTERS Autor: Brendan McDermid

V závěru sčítání vedl demokrat Lamb o pouhých 95 hlasů, o vítězi tak rozhodnou až hlasy odevzdané poštou. Sčítání může trvat ještě několik hodin kvůli procesní složitosti s otevíráním obálek a následným skenováním lístků. Komise chce pak tyto hlasy ještě přepočítat ručně. O pár hodin později už byl rozdíl o více než 600 hlasů ve prospěch Lamba.

Republikáni podle agentury Reuters zvažují, že požádají o přepočet hlasů. Bez ohledu na konečný výsledek vedení strany hovoří o varovném signálu pro podzimní kongresové volby, zatímco demokraté mluví o velkém úspěchu.

Republikáni však odmítají uznat výsledek, dokud nebudou spočteny všechny absenční hlasy a nebudou překontrolovány hlasy voličů, u nichž se při hlasování vyskytly nějaké nedostatky. To by podle jejich mluvčího mělo být hotovo v pátek. „Porážku rozhodně neuznáváme,“ řekl mluvčí Republikánské strany Matt Gorman. „Nevylučujeme přepočet nebo nějaké další právní kroky,“ dodal.

Ani žádné z významných amerických médií si kvůli těsnému výsledku netrouflo prohlásit Lamba za vítěze volebního souboje ve volebním obvodu tradičně ovládaném republikány. Podle aktuálních informací získal mladý demokratický politik podporu 49,8 procent voličů, zatímco Saccone 49,6 procenta voličů a zbývající hlasy získal libertarián Drew Miller.

„Trvalo to trochu déle, než jsme si mysleli, ale zvládli jsme to. Vy jste to zvládli,“ řekl naopak Lamb jásajícím příznivcům, i když jeho soupeř zatím porážku neuznal. Třiatřicetiletý Lamb zastává na demokrata poměrně konzervativní názory, upozorňuje BBC. Postavil se kupříkladu proti omezování zbraní, i když podporuje větší kontrolu. Prohlásil také, že on osobně je proti potratům.

Jeho rival, šedesátiletý republikán Saccone, je zkušený zákonodárce a veterán, který působil v letectvu, později také v kontrarozvědce. 

Lakmusový papírek před volbami do Kongresu

Murphy rezignoval loni v říjnu poté, co se provalil jeho vztah s milenkou, které doporučoval potrat, i když jako politik umělé ukončení těhotenství vždy tvrdě kritizoval.

Hlasování poutá celoamerickou pozornost, neboť je pro Trumpovu republikánskou administrativu testem před listopadovými parlamentními volbami. Nyní mají republikáni ve Sněmovně reprezentantů nad demokraty převahu o více než čtyři desítky poslanců.

„Potřebujeme za kongresmana Sacconeho,“ orodoval za republikána Trump, který zdůraznil, že svůj program může naplnit jen tehdy, když bude v Kongresu mít svoje lidi.

Demokraté v Pensylvánii nevyhráli volby do americké sněmovny ani jednou od roku 2002, a ve volbách v letech 2014 a 2016 proti Murphymu ani nepostavili protikandidáta. Nyní opoziční strana věří, že je schopná díky nízké Trumpově popularitě vyhrát nejen v Pensylvánii, ale i na podzim v celoamerických volbách, kdy se bude vybírat nové složení sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu.

Šéfka demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová označila těsný výsledek za jasné vítězství své strany, neboť republikánům podle ní nepomohla ani masivní kampaň a osobní Trumpova podpora pro Sacconeho. Naopak republikánský předseda sněmovny Paul Ryan označil pensylvánský vzestup demokratů za varování před listopadovými volbami, v nichž by jeho strana mohla přijít o většinu. V neveřejném prohlášení své spolustraníky vyzval, aby se „dali do práce“ a nenechali se zaskočit energií, kterou kampani věnují demokraté.