Japonský premiér a ministr financí čelí skandálu kvůli úpravě dokumentů

Japonský předseda vlády Šinzó Abe a ministr financí Taro Aso čelí tlaku na odstoupení z funkce. Podle japonských médií tajně upravili dokumenty související s prodejem pozemků v roce 2016 provozovateli škol v Osace. Vazby na nadaci však údajně měla premiérova manželka.

Demonstrace v Japonsku
Zdroj: Reuters Autor: Kim Kyung-Hoon

Z dokumentů podle Japan Times zmizely klíčové části ještě dříve, než je dostali zákonodárci ke schválení. Chybějící pasáže prý obsahovaly vysvětlení o obchodním vyjednávání s provozovatelem škol, společností Moritomo Gakuen, která plánovala otevřít základní školu. Kromě toho vypadly věty popisující „výjimečnou povahu“ výrazně zlevněného pozemku.

Abe popřel, že by buď on, nebo jeho manželka Akie měli jakékoliv spřízněné vazby s firmou.  Ta je známá tím, že propaguje nacionalistické vzdělávací programy. Abe prohlásil, že odstoupí, pokud se objeví důkazy, které by toto údajné napojení na společnost potvrdily.

Demonstrace v Japonsku
Zdroj: Reuters
Autor: Kim Kyung-Hoon

Vazby na premiérovu manželku se dosud nepotvrdily

Podle agentury Reuters obě dvě verze dokumentů „před tím a poté“ neukazují, že by premiérova manželka Akie přímo zasáhla do prodeje pozemků. Z dokumentů byla vyjmuta zmínka o její návštěvě školy a o lobbistické skupině ministra financí Tara Asa. V obou případech se podle Reuters jedná o dobře známá fakta.

Aso na pondělní tiskové konferenci oznámil, že úředníci ministerstva změnili dokumenty, aby byly v souladu s prohlášením v parlamentu tehdejším vedoucím oddělení ministerstva Nobuhisa Sagawa, který náhle odstoupil minulý týden.

Provedené změny ovšem vyvolávají podezření ze snahy zatajit informace, což by mohlo Abemu i Asovi uškodit mnohem více než samotný prodej pozemků. Pokud se nakonec objeví důkazy o tom, že Abe je do skandálu zapojený, bude muset podle komentátorů rezignovat.

Protesty v Japonsku
Zdroj: Reuters
Autor: Kim Kyung-Hoon