Pět lidí zahynulo po pádu vrtulníku do řeky East River. Fotografovali New York

Pět lidí zemřelo při nehodě vrtulníku v americkém New Yorku. Pilot stroj navedl na řeku East River, kde nejprve dosedl na hladinu a pak se potopil. Pilotovi se jako jedinému podařilo vyprostit. Cílem soukromého letu bylo fotografování.

Záchranná operace na East River v New Yorku
Zdroj: ČTK/ABACA

Dva pasažéři zemřeli na místě, tři byli v kritickém stavu transportováni do nemocnice, kde podlehli zraněním, informoval mluvčí newyorské policie. Pilotovi se podařilo ze stroje vyprostit, podstoupil ošetření a již byl v uspokojivém stavu z nemocničního zařízení propuštěn.

Záběry, které se objevily na sociálních sítích, vyobrazují vrtulník dosedající na hladinu řeky, jako kdyby na ní měl přistát. Poté se přední částí potopí do vody. Těsně před zřícením pilot hlásil nehodu motoru a žádal o pomoc.

„Je to velká tragédie. Potápěčům nějakou dobu trvalo, než lidi vyprostili,“ sdělil Daniel Nigro z newyorského hasičského sboru. Když se k vrtulníku dostali potápěči, byl stroj převrácen v hloubce deseti metrů. Voda měla teplotu kolem čtyř stupňů Celsia. Pasažéři byli připoutáni v sedadlech a popruhy bylo nutné přeřezat.

Lehký jednomotorový vrtulník Eurocopter AS350, který má kapacitu šest lidí včetně pilota, se zřítil do řeky krátce po sedmé večer místního času. Podle policie byl vrtulník registrován u firmy Liberty Helicopters, která pořádá vyhlídkové a charterové lety. V tomto případě šlo o soukromý výlet objednaný za účelem fotografování.