Floridští poslanci reagovali na útok ve škole. Schválili zvýšení věku pro prodej pušek

Floridští zákonodárci ve středu schválili zpřísnění pravidel prodeje střelných zbraní. Jde o reakci na únorové krveprolití na střední škole v Parklandu. Obě komory místního zákonodárného sboru souhlasily se zvýšením minimálního věku pro nákup pušek a možnosti vyzbrojení některých učitelů. Požadavky studentů na úplný zákaz prodeje útočných zbraní však nevyslyšeli, uvedla agentura AP.

Protesty proti zbraním v USA
Zdroj: ČRK/AP Autor: Mark Wallheiser

Kompromisní návrh schválený ve floridské Sněmovně reprezentantů poměrem hlasů 67 ku 50 zvyšuje věkovou hranici pro prodej pušek z 18 na 21 let. Zavádí také třídenní čekací lhůtu při nákupu všech zbraní a dává možnost nosit do školy zbraň k ochraně bezpečí žáků těm učitelům, kteří absolvují speciální výcvik.

Zatímco někteří republikáni měli výhrady ke zvyšování věkové hranice, demokratům naopak vadilo spíše vyzbrojování učitelů.

„Tahle místnost, tenhle stát i celá tahle země jsou kulturně rozděleny. A před námi je návrh, který není dokonalý,“ řekla podle agentury AP demokratka Kristin Jacobsová, která přes výhrady návrh podpořila. Senát návrh odsouhlasil již v pondělí.

Zákon by mohl začít platit za 15 dní

Normu nyní posoudí republikánský guvernér Rick Scott, který oznámil, že zatím ještě není rozhodnut, jak se k němu postaví. Pokud jej do 15 dnů nevetuje, začne zákon platit i bez jeho podpisu.

Sněmovna návrh schválila v den, kdy velká porota obvinila devatenáctiletého Nikolase Cruze ze sedmnáctinásobné vraždy. Jeho útok na floridskou střední školu rozpoutal v USA debatu o zpříšnění pravidel pro nákup a držení zbraní, do níž výrazně promlouvají studenti.

Dílčí změny připustil i prezident Donald Trump, shoda na nějakém zásadnějším návrhu v americkém Kongresu je však i kvůli silnému tlaku lobby majitelů zbraní zatím v nedohlednu.