Lvi přežili strádání v Mosulu a Aleppu, čeká je klidný život v africké savaně

Když se před rokem lidé po dlouhých bojích vrátili do zoo v iráckém Mosulu, našli tam jen dvě podvyživená zvířata. Další podobně zbídačená pak v létě veterináři zachránili ze syrského Aleppa. Dvojici lvů z obou míst se od té doby fyzické i psychické šrámy zahojily a oba se tak mohli vydat do nového domova uprostřed africké přírody.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Lvy zachráněné v Sýrii a Iráku čeká život v africké savaně

Jejich první pohledy na nový domov byly ještě nejisté. Vysoké ploty oba lvi důvěrně znají, africkou savanu, která je mezi nimi, ale viděli poprvé v životě.

Simba a Saíd se narodili v zajetí, ale hlavně ve špatnou chvíli a na špatném místě. Simbu zachránili na poslední chvíli z iráckého Mosulu. Když se do opuštěné zoo před rokem po měsících bojů s takzvaným Islámským státem poprvé vrátili lidé, byl naživu jen on a medvědice Lula.

Čtyřletý Simba si už užívá prostředí africké savany
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Themba Hadebe

„Hlídač je krmil, ale pak už mohli své zbytky nosit jen sousedé. A když boje ještě zesílily, nechodil sem už nikdo,“ říká majitel mosulské zoo Abú Omar. Zavolal záchranáře, kteří zvířata ošetřili a převezli do bezpečí.

Simba v zuboženém stavu v mosulské zoo
Zdroj: ČT24

V Jordánsku se pak Simba poprvé setkal se Saídem, který měl za sebou podobné strádání. „Ani jeden sem nepřišel s otevřenými ranami, což je dobře, protože ze Sýrie sem přivezli zraněná zvířata. Byli ale naprosto dehydrovaní a opravdu velmi hubení. Byly na nich vidět všechny kosti,“ popisuje ošetřovatelka Diana Bernasová.

Dvouletý Saíd zažil bombardování syrského Aleppa. Ani o zdejší zábavní park se během bojů majitelé nedokázali postarat. Spolu se Saídem přežilo 13 zvířat, včetně březí lvice, která později porodila zdravé mládě.

Samcům v Jordánsku spravili zničené zuby, takže mohli nabrat sílu ze skopového masa. Během půl roku byli připravení na další stěhování, tentokrát už do trvalého domova.

Během jediného dne se z Blízkého východu dostali do Jihoafrické republiky. V nových výbězích si zvykají na sousedy – asi osmdesát lvů z cirkusů nebo zoologických zahrad po celém světě.