Ubývá Poláků, kteří chodí do kostela. Na nedělní mši jich mají víc přivést i zavřené obchody

Od začátku března omezuje Polsko nedělní otevírací dobu v kamenných obchodech. Konzervativní vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) chce, aby na sebe rodiny měly víc času. Církev zase doufá, že se obrátí dlouhodobě nepříznivý trend a lidi zase začnou chodit do kostela. Stoupá totiž počet Poláků, kteří pro svou víru pravidelné bohoslužby nepotřebují. 

Video Události
video

Do kostela chodí stále méně Poláků

Ke katolické církvi se hlásí přes devadesát procent Poláků. Jiné statistiky ale potvrzují dlouhodobý úbytek lidí, kteří v neděli přijdou do kostela. V roce 2016 to bylo 37 % věřících, pod 40 % číslo poprvé spadlo tři roky předtím.

Církev spustila nový pastorační program. „Církev musí být blízko člověku, jeho problémům, připomínat mu, co je nejdůležitější,“ myslí si kněz Krzysztof Ukleja z varšavského kostela Nejčistšího srdce Marie. 

V praxi ale stále víc lidí – podle západního trendu - církev pro svou víru nepotřebuje. Větší roli hraje na jihu a východě Polska, často záleží i na vzdělání nebo věku. „Je zkostnatělá, nedrží krok s mladými. Všechny ty příkazy a zákazy, neodpovídá to rytmu života, tomu, jak chtějí lidé žít, a tak odcházejí,“ domnívá se socioložka Agnieszka Bukowska z univerzity Collegium Civitas.

Například pětadvacetiletý student mezinárodních vztahů a politologie Pawel jde opačnou cestou. K víře ho před dvěma lety spíš než církev přivedli známí a přítelkyně. „To jsou lidé, kteří mi svým příkladem, svým životem ukázali, že to je dobré,“ vysvětluje Pawel Ernst.

Morawiecki: Chceme znovu pokřesťanštit Evropu

Křesťanství je za vlády konzervativní strany PiS také podstatným prvkem politického života. Premiér Mateusz Morawiecki vzbudil v den svého jmenování pozornost obsáhlým rozhovorem pro katolickou televizi a rozhlas. „Chceme změnit Evropu, to je můj sen, znovu ji pokřesťanštit,“ uvedl v něm předseda vlády. 

Právě časem na rodinu a společné hodnoty pak vláda argumentovala při zavedení omezeného prodeje v kamenných obchodech v neděli. Tam přitom poslední den v týdnu více či méně často chodí přes 28 milionů lidí. Změna bude postupná. Od března bude otevřeno jen první a poslední neděli v měsíci, od roku 2020 pak žádnou, i když platit bude řada výjimek.