Rusko vetovalo rezoluci OSN, která by odsoudila íránskou podporu šíitských povstalců v Jemenu

Rusko vetovalo rezoluci Rady bezpečnosti OSN odsuzující Írán za účast na ozbrojování šíitských povstalců v Jemenu. Nakonec byla ale patnáctičlennou Radou bezpečnosti schválena Ruskem navrhovaná rezoluce, která prodloužila dosavadní režim cílených sankcí proti podporovatelům šíitských povstalců, aniž by Írán zmiňovala, napsala agentura Reuters. Spojené státy v reakci pohrozily přijetím jednostranných opatření vůči Íránu.

Ruské veto podle Reuters představuje jistou porážku pro Spojené státy, které už několik měsíců lobbují v OSN, aby byl Írán přinucen zodpovídat se z podpory šíitských povstalců v Jemenu.

Návrh rezoluce, kterou Rusko vetovalo, předložila Británie po dohodě s USA a Francií. Ty původně žádaly, aby RB OSN odsoudila Írán za porušení zbrojního embarga uvaleného na povstalce, a zároveň se zavázala, že proti zemi podnikne příslušné kroky.

Nakonec ale britský návrh, který neprošel hlasováním, odsuzoval Írán pouze za to, že nezabránil v dodávkách raket a bezpilotních letounů povstalcům. Rusko veto zdůvodnilo tím, že by rezoluce pouze přispěla k zesílení bojů. 

Rezoluce RB OSN potřebuje ke schválení nejméně devět hlasů a nesmí ji vetovat stálí členové rady, tedy Rusko, Čína, USA, Francie a Británie. Ve prospěch britského návrhu hlasovalo 11 členů rady, dva včetně ruského veta byli proti a dva se zdrželi hlasování.

Washington hrozí, že bude jednat na vlastní pěst

Spojené státy pohrozily kvůli ruskému vetu přijetím jednostranných opatření vůči Íránu kvůli jeho podpoře šíitských rebelů v Jemenu. „Pokud bude Rusko nadále krýt Írán, potom budou muset USA a naši partneři jednat na vlastní pěst. Pokud nepřistoupí k akci rada (RB OSN), budeme muset podniknout vlastní akci,“ prohlásila americká velvyslankyně v OSN Nikki Haleyová, aniž by možné kroky specifikovala.

Bílý dům dlouhodobě hrozí, že vypoví jadernou dohodu, kterou Írán v roce 2015 podepsal se světovými mocnostmi a v které se zavázal, že omezí svůj jaderný program výměnou za zrušení s ním spojených sankcí. 

  • Jemen sužuje konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, které od března 2015 pomáhá Západem podporovaná koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Válka si už vyžádala více než 10 tisíc lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit své domovy. Írán dlouhodobě odmítá, že Húsíům poskytuje zbraně.