„Jak hnal Žid Žida na smrt.“ Polský senátor zveřejnil na Facebooku nacistickou propagandu

Senátor polských vládních konzervativců Waldemar Bonkowski na svém facebookovém profilu sdílel video sestříhané z propagandistických materiálů nacistů z druhé světové války. Klip s popiskem „Jak hnal Žid Žida na smrt“ zveřejnil v době vyhrocených vztahů mezi Polskem a Izraelem. Šéf strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński mu v reakci pozastavil výkon práv spojených se členstvím ve straně i jejím senátorském klubu.

Koncentrační tábor Osvětim
Zdroj: ČTK Autor: Dan Krzywoň

Bonkowski sdílel video, které je podle webu Gazeta.pl sestřihem manipulativních nacistických filmů vyobrazujících Židy jako viníky masového vyhlazování svého vlastního etnika.

„V době války přišli němečtí nacisté do ghetta s kamerou a nahráli propagandistický film, ve kterém zvěrstva připisují Židům, aby se očistili od zločinů. Co udělají Poláci o 75 let později? Zveřejní tyto nahrávky jako důkaz židovské kolaborace,“ kritizoval Bonkowského jeden z polských uživatelů internetu.

„Tímhle způsobem nikdy nevybředneme z diplomatického konfliktu,“ podotkl v narážce na spor s Izraelem novinář deníku Wprost Marcin Makowski.

Bonkowski kromě videa zveřejnil i několik dalších protižidovských materiálů včetně „židovského slovníku“ obsahujícího výrazně antisemitské definice některých pojmů. 

Židovská vina za holocaust je v Polsku tématem od minulého víkendu, kdy toto slovní spojení použil premiér Mateusz Morawiecki. Mluvčí vlády se po bouřlivých reakcích z Izraele snažila dopad jeho slov mírnit s tím, že chtěl pouze otevřít dialog o tom, komu všemu je možné připisovat vinu za masové vraždění Židů za války.

Polská vláda čelí kritice z Izraele či Spojených států za kontroverzní zákon, který hrozí až třemi roky vězení za připisování odpovědnosti polskému státu a národu za vyvražďování Židů.

Varšava nehodlá navzdory tlaku od normy ustoupit a tvrdí, že je jejím cílem napravit polskou pověst pokaženou slovními spojeními jako polské vyhlazovací tábory, které označují nacistické tábory na polském území.