Vrah dostal v Texasu hodinu před popravou milost. Požádal o ni jeho otec

Hned tři popravy měla trojice různých amerických států v plánu na čtvrtek. Zatímco úřady na Floridě ukončily život muže usvědčeného ze znásilnění a vraždy studentky, texaský guvernér hodinu před popravou omilostnil vraha na žádost jeho otce, který se málem stal jednou z jeho obětí. Třetí popravu v Alabamě dočasně odložil americký nejvyšší soud.

Texaský guvernér Greg Abbott sáhl ke zřídka vídanému kroku a vyhověl žádosti o milost od příbuzných osmatřicetiletého Thomase Whitakera, který v roce 2003 osnoval plán na vyvraždění své rodiny. Zemřela jeho matka Tricia a bratr Kevin, zatímco jeho otec Kent postřelený do hrudníku přežil.

Před popravou napsal Abbottovi dopis, v němž prosil o milost s odůvodněním, že poprava jeho žal ještě zhorší. Guvernér žádosti vyhověl a snížil Whitakerovi trest na doživotí bez možnosti propuštění.

Neobvyklá scéna se odehrála při popravě na Floridě, kde smrtící injekce ukončila život sedmačtyřicetiletého Erica Branche. Ve chvíli, kdy mu pracovníci věznice vpravovali jed do žil, třikrát vykřikl: „Vrazi!“ Podle jednoho z přítomných činovníků nezapříčinilo jeho neobvyklou reakci působení smrtících látek a při popravě netrpěl. Branch byl usvědčen ze znásilnění a vraždy jednadvacetileté dívky, k níž došlo v roce 1993.

Třetí odsouzenec se odvolal proti popravě ve státě Alabama. Jeho obhajoba argumentovala tím, že stav jeho žil kvůli rakovině, žloutence a užívání drog neumožňuje aplikaci smrtící injekce. Místní úřady rozhodly, že mu popravčí na základě lékařského posudku látku aplikuje do žíly na noze. Nejvyšší soud však těsně před začátkem popravu pozastavil a řeší, zda je takovéto řešení situace právně přípustné.