Brexodus. Velkou Británii opouští nejvíce občanů EU za poslední desetiletí

V Británii během dvanáctiměsíčního období končícího loňským zářím přibylo 90 tisíc osob ze zemí Evropské unie. Tento údaj tak meziročně poklesl o 75 tisíc, uvedl britský statistický úřad (ONS). Naopak se zvýšil počet imigrantů ze zemí mimo EU a takzvaná čistá migrační bilance země, tedy rozdíl mezi počtem imigrantů a emigrantů, tak klesla jen o 29 tisíc osob na 244 tisíc příchozích.

Brexit
Zdroj: REUTERS Autor: Peter Nicholls

Celkem se za sledovaných 12 měsíců do Británie přistěhovalo 220 tisíc občanů EU, opačným směrem se vydalo 130 tisíc osob, což je podle zpravodajského webu BBC nejvyšší číslo za poslední desetiletí.

Počet imigrantů z EU se dostal na nejnižší hodnotu od roku 2012 a deník The Guardian to označil za počáteční fázi „brexodu“.

Méně Evropanů přicházelo do Británie z „důvodů spojených s prací“, uvádí BBC, a to konkrétně o 58 tisíc. Podle Nicoly Whiteové z ONS nelze rozhodování lidí o změně bydliště přičítat pouze probíhající odluce od EU. „Brexit by jistě mohl být faktorem v rozhodování o tom, zda se přistěhují do Británie, nebo se z ní odstěhují, ale motivace lidí k migraci je komplikovaná a může ji ovlivnit mnoho různých příčin,“ uvedla.

Ze států mimo území EU přibylo v Británii 205 tisíc osob, a to je naopak maximum posledních šesti let. Podle zpravodaje BBC pro vnitropolitické dění Dannyho Shawa tento posun způsobil zejména zvýšený zájem o studium a možná také korekce nezvyklého propadu čísel z předchozího období. Shaw dále uvedl, že britské firmy se možná při komplikované situaci občanů EU začaly ohlížet po pracovní síle z jiných regionů.