Britský tisk stále žije aférou Corbyna. StB musela věřit, že je komunistický sympatizant, říká exšéf MI6

Aféra kontaktů vůdce britských labouristů Jeremyho Corbyna s československou tajnou policií má stále prominentní místo na stránkách britského tisku. Deník The Sun označil tvrzení bývalého příslušníka StB Jána Sarkocyho o Corbynových vazbách na Státní bezpečnost za šokující. Deník The Daily Telegraph otiskl informace o skandálu na první straně.

Jeremy Corbyn
Zdroj: Reuters Autor: Peter Nicholls

Bulvární The Sun publikoval komentář bývalého šéfa britské rozvědky MI6 Richarda Dearlovea, podle něhož byl Corbyn buď „neuvěřitelně naivní“, nebo přesně věděl, co se děje. „Přístup komunistů ke Corbynovi byl ,klasickou kultivací‘ typickou pro způsob, jakým (tajné služby) v sovětském bloku fungovaly,“ uvedl Dearlove.

„Pravé dokumenty ukazují, že (Corbyn) byl osloven a že jeho případ pokračoval, a to v době, kdy velmi nepřátelský český (míněno československý - pozn. red.) režim pronásledoval disidenty. Nezaměřili by se na něj, pokud by nevěřili, že je to komunistický sympatizant,“ konstatoval bývalý šéf MI6. Upozornil zároveň, že československé špiony využívala sovětská KGB jako předvoj.

Podobně v exkluzivním rozhovoru pro ČT mluvil i ředitel britského Centra pro bezpečnostní a zpravodajská studia (BUCSIS) Anthony Glees. „Dokumenty, jež nejsou žádné padělky a jsou pravé, zcela jasně ukazují, že z pohledu české StB byl Corbyn jejich agentem. Byl jejich zdrojem, a to velmi hodnotným,“ řekl Glees zpravodaji ČT Bohumilu Vostalovi.

Rozruch kvůli „nevěrohodnému“?

Bývalý příslušník StB Ján Sarkocy ve vyjádření pro novináře řekl, že Corbyn v 80. letech vědomě spolupracoval s československou Státní bezpečností a dostával za to peníze. Potvrdil i dřívější informace, že se během svého působení na diplomatickém postu v Londýně s Corbynem opakovaně setkával. Corbyn podle něj nebyl jediným představitelem labouristů, který spolupracoval s StB.

Listy v Británii ovšem přetiskují také vyjádření ředitelky českého Archivu bezpečnostních složek Světlany Ptáčníkové, podle které jsou výroky bývalého příslušníka StB Sarkocyho v rozporu s dochovanými materiály.

Odkazují i na páteční Corbynovo prohlášení, že placeným agentem StB nebyl, stejně jako na slova mluvčího labouristů o tom, že Sarkocyho prohlášení jsou lživá a on sám je nevěrohodný.

Deníky připomínají, že Sarkocy byl v květnu 1989 z Británie vyhoštěn spolu se třemi dalšími diplomaty. Československý špion, kterému tehdy bylo 35 let, prý tehdy navazoval styky s britskými levicovými aktivisty.

The Sun cituje slova Paula Andersona, který se tehdy se Sarkocym několikrát setkal. Agent StB prý působil uhlazeným dojmem. „Okamžitě jste věděli, s kým máte tu čest, i když vypadal stydlivě a špiona byste v něm nečekali,“ řekl Anderson. 

Podle bulvárního listu The Daily Mail se Sarkocy zaměřil na Corbyna v naději, že se dostane k informacím o britských tajných službách MI5 a MI6 a o americkém jaderném programu. Corbyn mu rovněž pomohl budovat další kontakty.

List také napsal, že Corbyn předloni v červenci besedoval v londýnském parlamentu se dvěma kubánskými špiony, přestože byl varován, že jsou hrozbou pro britskou národní bezpečnost. René González a Gerardo Hernández byli v roce 2001 v USA odsouzeni za pokusy proniknout do amerických vojenských zařízení. Propuštěni byli v letech 2011 a 2014.