Abdeslam na policisty nestřílel, tvrdí jeho obhájce. Žádá zproštění obžaloby

Střelba na belgické policisty, kvůli které se před soudem v Bruselu zodpovídá Salah Abdeslam, byla kriminálním, nikoliv teroristickým činem. U soudu to řekl obhájce jediného přeživšího podezřelého z teroristických útoků v listopadu 2015 v Paříži. Zároveň odmítl, že by na policisty střílel jeho klient a navrhl zproštění obžaloby i kvůli procedurálním pochybením.

Vlevo právník Salaha Abdeslama Sven Mary
Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: Dirk Waem

Salah Abdeslam a Sofian Ayari jsou obžalováni ze střelby na policisty během zásahu v belgické metropoli v roce 2016. Za pokus o vraždu tří strážců zákona a za nedovolené ozbrojování „v souvislosti s terorismem“ jim hrozí až dvacetiletý trest vězení.

Podle Abdeslamova obhájce Svena Maryho byla střelba na policisty při razii 15. března 2016 „spontánním činem“ ve snaze uniknout policii, „ale ne činem teroristickým“. On i Ayariho obhájce Isa Gultaslar navíc popřeli i to, že by stříleli právě jejich klienti. V bytě na bruselském předměstí s nimi byl ještě třetí islamista Mohamed Belkaid, který při akci zahynul.

Na policisty se ale podle belgických úřadů střílelo ze dvou zbraní. „Neexistuje jediný důkaz, který by nám umožnil tvrdit, že Salah Abdeslam vyprovokoval Belkaida ke střelbě na policisty,“ řekl Mary.

Zdůraznil také, že za teroristický útok v Paříži bude Abdeslam souzen až v roce 2020 v Paříži a ne nyní v Bruselu. „Nejste tu, abyste soudila tyto případy,“ řekl Mary soudkyni Marie-France Keutgenové s odkazem na atentáty v Paříži a Bruselu.

Mary navíc soud vyzval, aby se odmítl celým případem zabývat a Abdeslama zprostil obžaloby z procedurálních důvodů, neboť rozhodnutí soudu jsou k dispozici pouze ve francouzštině a nikoliv v nizozemštině, jak to vyžadují zákony země se třemi oficiálními jazyky. Mateřským jazykem Francouze marockého původu Abdeslama je přitom francouzština.

Obžalovaný Abdeslam, jediný přeživší, který je podezřelý z podílu na spáchání teroristických útoků v Paříži v roce 2015, při kterých zahynulo 130 lidí, stanul před soudem v pondělí. Ve čtvrtek ale proces pokračoval bez jeho přítomnosti, protože se ho 28letý muž dál účastnit odmítá. Už v pondělí nechtěl u soudu vypovídat.

Podle vyšetřovatelů po pařížských útocích Abdeslam uprchl do Belgie, kde se dlouho skrýval. Po neúspěšném pokusu o jeho zadržení 15. března 2016 na předměstí Forest se jej podařilo zajistit o pár dní později v bruselské čtvrti Molenbeek. Čtyři dny po jeho zatčení zaútočili teroristé na letišti a v metru v Bruselu. Atentát si vyžádal 32 mrtvých.

Podle serveru La Libre by měl proces pokračovat 29. března výpověďmi zástupců obětí bruselských atentátů z roku 2016. Následně bude mít soud měsíc na to, aby vynesl verdikt.