Místopředseda Evropského parlamentu byl odvolán za urážku kolegyně

Evropský parlament zbavil funkce jednoho ze svých místopředsedů, polského poslance Ryszarda Czarneckého. Stalo se tak poté, co svou polskou kolegyni přirovnal k vyděračům a udavačům z nacistické éry. Pro odvolání Czarneckého se vyslovilo 447 poslanců, zapotřebí bylo 376 hlasů.

Ryszard Czarnecki
Zdroj: Reuters Autor: Vincent Kessler

Ryszard Czarnecki označil europoslankyni Rózu Thunovou za „szmalcownika“, což je polský výraz po člověka, který za německé okupace nejprve vydíral skrývající se Židy a pak – když je obral o všechny peníze a cennosti – je udal. Polský odboj trestal tyto zrádce smrtí.

Thunová ve francouzsko-německé televizi kritizovala poměry v Polsku za nynější konzervativní vlády, čímž se podle Czarneckého dopustila „udavačství“ proti vlasti. Za urážku se odmítl omluvit.

Na Czarneckého chování si stěžovali šéfové nejsilnějších klubů v Evropském parlamentu, lidovců a socialistů, Manfred Weber a Gianni Pittella. Ke stížnosti se připojili i šéfové liberálů Guy Verhofstadt a Zelených Philippe Lamberts. Polský poslanec podle nich překročil všechny meze a snažil se znectít své oponenty bránící evropské hodnoty.

„Těžko si představit, že by Czarnecki s těmito stanovisky a postoji vůči kolegům mohl dále reprezentovat Evropský parlament jako jeho místopředseda,“ uvedli v polovině ledna šéfové poslaneckých klubů.