Kongresmani schválili další dočasné peníze pro vládní úřady. Návrh čeká na souhlas Senátu

Americká Sněmovna reprezentantů schválila další prozatímní financování vládních úřadů. Pokud bude souhlasit i Senát, který by se návrhem měl zabývat ještě ve středu, bude chod úřadů zajištěn alespoň do 23. března. Podle bývalého zpravodaje ČT v USA Martina Řezníčka jsou jednání specifická tím, že se neřeší jenom rozpočet, ale i osud několika set tisíc potenciálně milionů lidí.

O vládních výdajích mělo být původně rozhodnuto loni v říjnu, kdy začal nový rozpočtový rok. Kvůli sporům mezi demokraty a republikány bylo ale opakovaně schváleno jen provizorium - platnost toho zatím posledního vyprší v noci na pátek.

Možný scénář podle bývalého zpravodaje ČT v USA Martina Řezníčka je, že se kongresmani shodnou na krátkém provizorním rozpočtu na několik týdnů. „A v rámci této dohody by potom během několika týdnů dospěli už k velké dohodě. Jestli se tak stane nebo ne, uvidíme v příštích několika desítkách hodin,“ doplnil Řezníček.

Při jednání o rozpočtu se demokraté a republikáni přou především v otázce migrace. Ve hře jsou ale i klíčové federální rozpočtové priority, zejména peníze pro Pentagon, financování boje s šířením drog nebo prostředky pro likvidaci následků živelních pohrom. Ani o těchto otázkách mezi parlamentními stranami nepanuje v hluboce politicky rozděleném Kongresu shoda.

Video Prozatimní rozpočet čeká na schválení Senátu
video

Prozatimní rozpočet čeká na schválení Senátu

„Pokud Senát schválí provizorní rozpočet, tak 23. března bude federální vláda stát před stejnou situací, kdy USA nebudou mít schválené peníze na její provoz, pokud se do té doby nestane něco jiného,“ připomíná Řezníček.

Ani demokraté, ani republikáni si nepřejí, aby stejně jako v lednu došlo k platební neschopnosti vlády. Prezident Donald Trump ale v úterý řekl, že by ji přivítal, pokud by se Kongres nedohodl na imigrační reformě, která „zabrání pronikání zločinců do země“.

Návrh, který v úterý v noci přijala sněmovna, obsahuje navýšení financí na armádu, jak Trump dlouhodobě požaduje. Zcela v něm ale chybí zmíněná úprava imigračního zákona. Republikáni a demokraté nicméně shodně tvrdí, že učinili ve vyjednávání o trvalé podobě financování pokrok, a to včetně vyšších limitů pro armádní a obranné programy.