Labutě královny Alžběty ohrožuje ptačí chřipka. Dvě desítky už uhynuly

Už dvě desítky ze zhruba dvou stovek labutí královny Alžběty II. v poslední době uhynuly na ptačí chřipku. Podle zákona z 12. století patří všechny neoznačené labutě v Británii panovníkovi. Alžběta II. vlastnické právo ale uplatňuje už jen na krátkém úseku řeky Temže.

Královna Alžběta II. sleduje labutě po vypuštění na řeku nedaleko Windsoru (2009)
Zdroj: Reuters

Kromě dvou desítek bílých vodních ptáků, kteří uhynuli, jich je nejméně dvacet dalších ptačí chřipkou nakaženo, upozornil královský sčítač labutí David Barber. „Ptačí chřipka obchází zemi a bohužel zasáhla Windsor,“ uvedl Barber.

Už nyní je podle Barbera jasné, že při letošním letním sčítání se zjistí výrazný úbytek královniných ptáků. „Jsem si jistý, že královnu tato zpráva nepotěší,“ řekl vrchní sčítač labutí.

Pověřenec královny a takzvaní zvedači labutí (swan uppers) opeřence každý rok v červenci vyzvednou z vody, okroužkují, spočítají a znovu vypustí na řeku.

Labutě na řece Temži podle tradice staré více než osm set let patří britskému panovníkovi. Zpráva o úhynu opeřenců přišla jen několik dní poté, co byla napříč Anglií vyhlášena oblast prevence ptačí chřipky, která měla pomoci zabránit šíření viru.