Soud zamítl Saakašviliho odvolání ohledně azylu, politikovi hrozí vyhoštění z Ukrajiny

Bývalý gruzínský prezident a nyní opoziční ukrajinský politik Michail Saakašvili nemá podle ukrajinského odvolacího soudu nárok na azyl. Soud v Kyjevě tak potvrdil rozhodnutí ukrajinských úřadů a prvoinstančního soudu. Tím podle Saakašviliho právníků otevřel úřadům cestu k případné deportaci ze země.

Michail Saakašvili
Zdroj: Reuters Autor: Gleb Garanič

„Je to rozhodnutí (prezidenta Petra) Porošenka, a ne soudu,“ uvedl sám Saakašvili v narážce na nynější nepřátelství s hlavou státu, o jejíž odvolání usiluje.

„Michail Saakašvili je vystaven hrozbě, že režim může naplnit plány ohledně případného nezákonného vyhoštění z Ukrajiny, respektive nezákonného vydání,“ řekl agentuře Intefax-Ukrajina obhájce Ruslan Černoluckyj. Saakašviliho obhájci se hodlají pokusit zvrátit situaci ještě u ústavního soudu, popřípadě u Evropského soudu pro lidská práva.

O Saakašviliho vydání žádají gruzínské úřady. Minulý měsíc soud v Tbilisi exprezidenta odsoudil v nepřítomnosti ke třem letům za mřížemi za údajné zneužití pravomocí. Stíhán je ve vlasti i v dalších případech. Saakašvili všechna obvinění odmítá jako dílo svých politických nepřátel. Na Ukrajině navíc teď čelí obvinění, že ve spolčení se zločineckou skupinou napomáhal státnímu převratu.

Saakašvili se na Ukrajině politicky angažuje od roku 2015, do země ho pozval právě Porošenko, který mu udělil ukrajinské občanství a jmenoval gubernátorem Oděsy a přilehlé oblasti. Vztahy mezi oběma politiky ale postupně ochladly a Porošenko odvolal Saakašviliho z čela Oděsy i jej zbavil občanství. Saakašvili ukrajinskému prezidentovi vyčítá tolerování korupce a váhavé prosazování reforem.