Rusové se přou o Stalinovu smrt. Zákaz filmové komedie vyvolal debatu o výkladu historie

Ruské ministerstvo kultury ho nepustilo do kin, zákazem promítání ale zájem o film „Stalinova smrt“ spíše vzrostl. Britsko-francouzská komedie vyvolala debatu o výkladu ruské historie. Sovětský diktátor Stalin se v zemi stále těší velké popularitě, v anketách o významných osobnostech ruských dějin se pravidelně objevuje na špici žebříčků. 

Video Události
video

Rusové se přou o Stalinovu smrt. Zákaz filmové komedie vyvolal debatu o výkladu historie

Diskuse kolem britsko-francouzské komedie Stalinova smrt je velmi emotivní. Ukázala to i rozhlasová diskuse, během které se do sebe pustili historik Nikolaj Svanidze a novinář Maxim Ševčenko. Tomu se nelíbilo, že Svanidze kritizoval Stalina, a výměna názorů skončila rvačkou.

Ministerstvo kultury odebralo filmu povolení k promítání. Snímek, který zesměšňuje boj o moc po skonu sovětského diktátora, přesto uvedlo moskevské kino Pionýr. Bylo to ale naposledy. Víc ho Rusové v oficiální distribuci neuvidí.

„Film je v rozporu s ruskou legislativou, nepředstavuje zásady státní kulturní politiky a nedodržuje pravidla národní bezpečnosti a zákon o extremismu,“ tvrdí Michail Lermontov, místopředseda Veřejného výboru ministerstva kultury.

Cenzura se stala tématem dne. „Nemyslím si, že je nutné zavádět cenzuru, ale měla by být vnitřní cenzura novinářů a filmařů,“ domnívá se Pavel Grudinin, který kandiduje v březnových prezidentských volbách za Komunistickou stranu Ruské federace.

Zastánci filmu nesouhlasí s tvrzením úřadů, že snímek vyvolává nenávist a křiví historii. „To, co promítali, mě neurazilo,“ řekla například divačka Dina Alexandrovna. „Ukázali spíše pravdu a zarážející je, že to museli ukázat Angličané, a ne my,“ dodala další z diváků. 

Zakázaný film přitahuje pozornost. „Film by se neměl promítat. Jenže teď ho všichni uvidí, hledají ho na internetu a sledují ho,“ postěžoval si Vladimir Žirinovskij, předseda pravicově-populistické Liberálně-demokratické strany Ruska.

Filmový svaz: Je to cenzura

Řada ruských tvůrců v čele se slavným režisérem Nikitou Michalkovem, který je dnes blízkým spojencem prezidenta Vladimira Putina, film odsuzuje.

Nezávislý Filmový svaz ale zákaz odmítá. „Jakýkoliv úředník z ministerstva kultury nebo někdo z jeho okolí řekne, že se mu film nelíbí. Zakážeme ho! Budou mít takovou možnost, nepovolí promítání. To je cenzura a ta je ústavou zakázána,“ upozornil režisér Alexej Popogrebskij, který svazu předsedá. 

Stalinovo jméno se do veřejné diskuse vrací v Rusku pravidelně. Sovětský diktátor je považován za nejuznávanějšího muže v ruské historii, hned za ním je básník Alexandr Puškin a revolucionář Vladimir Lenin.