Symbol Londýna je zamořen havětí a zatéká do něj: Opravy vyjdou britské poplatníky na miliardy liber

Britští poslanci se zřejmě budou na pár let stěhovat. Slavná budova parlamentu z 19. století se totiž rozpadá a zatéká do ní. Navíc je zamořena azbestem a hemží se to v ní drobnou havětí. Náklady se odhadují na astronomických 3,9 miliardy liber (necelých 120 miliard korun). Rekonstrukci ale ještě musí odsouhlasit Sněmovna lordů.

Video Horizont ČT24
video

Budova britského parlamentu zřejmě projde rozsáhlou rekonstrukcí

Podle expertů by neuskutečnění oprav znamenalo katastrofu. „Tato debata se zřejmě měla konat před nějakými čtyřiceti lety,“ řekla před poslanci Andrea Leadsomová, která za kabinet domlouvá vládní záležitosti v Dolní sněmovně.

Odborná zpráva z roku 2016 konstatovala, že budově hrozí povodeň či požár, které by ji učinily neobyvatelnou. Experti navíc v poslední době vydávali stále naléhavější varování ohledně stavu neogotické budovy, která patří mezi nejznámější symboly Londýna a je také na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Zákonodárci tak hlasováním podpořili výzvu členům parlamentu i jeho zaměstnancům, aby budovu nejpozději kolem roku 2025 opustili. Opravy mají zabrat šest let.

„Možná je přehnané tvrdit, že parlament je životu nebezpečné místo,“ poznamenal konzervativní poslanec Damian Green. „Ale není to divoce přehnané,“ dodal. 

Britský parlament
Zdroj: Reuters
Autor: Hannah Mckay