Trojice mužů dostala v Turecku doživotí za podíl na atentátu, při kterém zemřelo 12 turistů

Soud v Istanbulu vyměřil doživotní tresty třem mužům, kteří se podíleli na sebevražedném atentátu z roku 2016. V Istanbulu na historickém náměstí Sultanahmet při něm tehdy zemřelo dvanáct německých turistů a další byli zraněni. Čtvrtý obžalovaný pak byl odsouzen k šesti rokům a třem měsícům vězení, informovala agentura AP.

Náměstí Sultanahmet s egyptským obeliskem
Zdroj: ČTK

Trojice mužů – Syřané Atala Hasan Majjup, Fauzí Muhammad Alí a Halil Derviš – dostala doživotí za porušení turecké ústavy. Kromě toho soud každému z nich uložil dalších 329 let vězení za zabití dvanácti lidí a pokus o vraždu šestnácti dalších, kteří byli při atentátu zraněni.

Samotný útok provedl podle tureckých úřadů sebevražedný atentátník – Syřan narozený v Saúdské Arábii Nabíl Fadlí, který prý byl napojen na takzvaný Islámský stát (IS). Odpálil se poblíž skupiny německých turistů, kousek od slavné Modré mešity.

Čtvrtý obžalovaný byl odsouzen na šest let a tři měsíce za mřížemi kvůli členství v ozbrojené skupině. Dalších osmnáct lidí obviněných v souvislosti s útokem ale bylo obvinění zproštěno. Další čtyři obvinění jsou pak na úteku, uvedla agentura Anadolu. 

Předloňský atentát v Istanbulu byl jedním z několika podobných útoků, které v posledních letech otřásly Tureckem. Mezi zraněnými bylo dalších devět Němců a také občané Norska, Peru a Jižní Koreje.