Na operaci autíčkem: Francouzská nemocnice zkouší novou metodu, díky které jsou děti méně vystresované

Na dětském oddělení nemocnice ve francouzském Valenciennes vyměnili nosítka za elektrická auta. Malí pacienti v nich můžou brázdit chodby a vydávat se na vyšetření. Díky autíčkům nejsou děti tak vystresované a lékaři jim nemusí dávat tolik léků na uklidnění. Pro výměnu tradičních nosítek za elektrická auta se rozhodli sami lékaři. Na pořízení autíček pak přispěl i místní fotbalový klub.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Autíčka místo nemocničních nosítek

Smyslem akce je snížit u dětí stres z nemocničního prostředí tou nejpřirozenější možnou cestou. „Je to hravý způsob, jak je přimět, aby mysleli na něco jiného a jak je dostat na operační sál bez stresu a ve větším klidu. Někdy nám to dokonce umožňuje dávat jim méně uklidňujících léků před vstupem na operační sál, občas dokonce žádné,“ říká chirurg Nabil Elbeki.

Sedmiletého Mila čekala první operace v životě. I přes prvotní obavy rodičů nakonec nepřišla ani jedna slza. Největší chlapcovou starostí totiž bylo vybrat si to správné autíčko pro cestu na sál.

Nová metoda navíc podle lékařů usnadňuje komunikaci i s obvykle vystresovanými rodiči. Nemocnice ve Valenciennes má zatím k dispozici tři elektrická auta, svůj vozový park ale hodlá brzy rozšířit.