Povodně ve Francii

Paříž vyhlíží kulminaci Seiny. Šesti metrů z roku 2016 řeka nedosáhne

Paříž se chystá na kulminaci řeky Seiny, jejíž hladina podle agentury AFP stále stoupá. Kulminovat by měla v sobotu večer. Podle posledních prognóz nedosáhne úrovně z roku 2016, kdy vystoupala na šest metrů a deset centimetrů.

 

„Situace zůstává velice znepokojivá. Část příměstské železnice RER je nadále uzavřena, stejně jako četné cesty a hladina Seiny nepřestává stoupat,“ poznamenal list Le Figaro na svém webu.

Podle zpravodaje ČT Petra Zavadila bude linka C tratí RER, která vede těsně podél řeky, uzavřená do konce měsíce. Zcela zastavená doprava je na Seině, doplnil. V důsledku povodní bylo v okolí metropole evakuováno 666 lidí, asi čtrnáct set lidí nemá elektřinu.

Předloni Seina přesáhla hranici 6 metrů

Předpovědi se podle listu obracejí k lepšímu; hladina řeky by měla vystoupat na nejvýše 5,75 metru, namísto 6,10 metru, jako za povodní v červnu 2016. Tehdy se Louvre musel evakuovat a své brány zavřelo muzeum Orsay.

Do sobotního rána řeka stoupla za 24 hodin o 12 centimetrů. V povodí Seiny a jejích přítoků od 15. ledna napršel ekvivalent třítýdenních dešťů, poznamenal deník le Figaro. Od pondělí Seina stoupla o 1,28 metru. 

V červnu 2016 to bylo přitom o čtyři metry během čtyř dnů. Nejhorší záplavy způsobila Seina v Paříži v roce 1910, kdy hladina dosáhla výše 8,62 metru.

Výška hladiny řeky Seiny
Zdroj: Vigicrues.gouv.fr

Předpokládá se, že klesání hladiny bude stejně pomalé jako její stoupání v posledních dnech. Hladina by tedy měla zůstat vysoká ještě několik dnů po kulminaci.

Druhý nejvyšší stupeň varování platí už jen v pěti francouzských departementech, v jednom je vyhlášen kvůli sněhu, podotkl zpravodaj ČT ve Francii.