Už ani velbloudí krása nemusí být čistě přírodní

V Saúdské Arábii se každoročně koná festival krále Abd al-Azíze, během kterého chovatelé velbloudů předvádějí své nejlepší kusy. Součástí festivalu je i soutěž krásy. A nejde v ní o málo. Majitelé vítězných zvířat si rozdělují více než miliardu korun. Někteří z nich proto neváhají pomoct přirozené kráse svých šampionů výdobytky estetické medicíny.

Z letošního ročníku soutěže muselo být diskvalifikováno 12 zvířat poté, co porotci zjistili, že je jejich majitelé nechali vylepšit botoxem. Tento jed se v estetické medicíně využívá k vyplnění a vyhlazení vrásek. Velbloudům měl pomoct k plnějším pyskům, úhlednějším nosům a dokonce i lépe tvarovaným čelistem.

„Pomáhá jim to vytvořit dojem nafouknutější hlavy. Takže když k vám pak velbloud přijde blíž, obdivujete, jak velkou má hlavu, pysky a nos,“ vysvětluje jeden z porotců, proč se majitelé zvířat uchylují k podvodům.

Během letošního festivalu byl dokonce zatčen veterinář, který chirurgicky upravoval velbloudům uši.

Porotci během soutěže vedle tvaru hlavy hodnotí i celkové osvalení těla, nasazení hrbu či tvar kolen. Na horentně vysoké ceny proto dosáhnou opravdu jenom ty nejkrásnější exempláře.

Saúdské úřady berou měsíc trvající festival velmi vážně. Šéf poroty připomíná, že velbloudi jsou symbolem celé země: „Dříve jsme je chovali z nutnosti, ale dnes už jen pro zábavu.“

Akce se koná od roku 2000, loni ji pořadatelé přesunuli z odlehlé pouštní oblasti do lokality severně od Rijádu. Na skalnaté pouštní plošině nedaleko hlavního města postavili celý komplex, kde se konají přehlídky, dostihy i ochutnávky velbloudího mléka a výstavy oděvů z velbloudího rouna. Součástí akce jsou i aukce velbloudů. Ceny těch nejlepších z nich se mohou pohybovat v řádu milionů korun.