Trump se nebojí vypovídat pod přísahou, na výslech se prý těší. Jeho právník to označil za „unáhlené"

Americký prezident Donald Trump je připraven vypovídat v kauze možných zásahů Ruska do volby hlavy státu. Před vyšetřovatele Roberta Muellera prý rád předstoupí i pod přísahou, Trumpův právní zástupce to ale později označil za unáhlené. Šéf Bílého domu dlouhodobě popírá, že by jeho volební tým byl před hlasováním v kontaktu s Rusy.

Prezident Donald Trump
Zdroj: REUTERS Autor: Yuri Gripas

Donald Trump tvrdí, že taková obvinění jsou jen honem na čarodějnice.„Vlastně se na to těším. Udělal bych to pod přísahou,“ sdělil novinářům v Bílém domě. Rozhovor by podle něj mohl proběhnout za dva či tři týdny.

Trumpův právník Ty Cobb ale později uvedl, že prezidentova slova byla unáhlená. Trump podle něj pouze vyjádřil ochotu se s Muellerem setkat, nikoli vypovídat před takzvanou velkou porotou. „Je ochoten se s nimi (s vyšetřovateli) setkat, ale bude se řídit radou svého právního zástupce,“ řekl Cobb, jehož citoval deník The New York Times.

Možné ruské zásahy do předloňských prezidentských voleb prověřuje bývalý ředitel FBI Mueller. Zvláštní vyšetřovatel se podle tisku chce prezidenta ptát na důvody odvolání jeho poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna a ředitele FBI Jamese Comeyho, který tvrdí, že Trump jej žádal, aby zastavil vyšetřování podezřelých styků Flynna s Rusy.

Pátrání po ruském vlivu na volby se zatím týkalo několika prezidentových přímých spolupracovníků. Bývalý bezpečnostní poradce Michael Flynn a člen Trumpova volebního štábu George Papadopoulos se přiznali, že vyšetřovatelům FBI lhali. Někdejší šéf volebního štábu Paul Manafort a jeho kolega Richard Gates jakoukoli vinu popírají.

Mueller jako prvního člena americké vlády podrobil výslechu ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse. Vyšetřovatele podle listu The New York Times zajímalo, zda prezident Trump po převzetí funkce bránil výkonu spravedlnosti. Vyslechl také šéfa CIA Mikea Pompea; podle televize NBC jako svědka ohledně Comeyho odvolání.

Nezávisle na Muellerovi se ruské kauze věnují i výbory Kongresu USA, a to senátní výbor pro tajné služby, sněmovní výbor pro tajné služby a senátní výbor pro justici. Případ rozplétal ještě sněmovní výbor pro dohled a vládní reformy, ten se ale rozhodl svou účast na vyšetřování utlumit.