Stalinovu smrt Rusové (zatím) neuvidí. Ministerstvo zatrhlo premiéru britské filmové satiry

Ruské ministerstvo kultury nepustilo do kin britský satirický film Stalinova smrt. Snímek zesměšňuje boj o moc po skonu sovětského diktátora a v Británii získal řadu ocenění. Ruské úřady ho ale považují za urážlivý a extremistický. Zatím není jasné, jestli premiéru komedie jen odložily, nebo promítání zakážou úplně.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Rusko zrušilo premiéru Stalinovy smrti

Černý humor filmu si utahuje z černé kapitoly světových dějin a z komických situací přitom vystupuje mrazivý boj o nástupnictví po muži, kterého se obával nejen Sovětský svaz.

Snímek paroduje to, co se mohlo odehrát za zdmi Kremlu. Steve Buscemi, Jason Isaacs a další herecké hvězdy ztělesnili skutečné historické postavy – Stalinova nástupce Nikitu Chruščova, maršála Georgije Žukova nebo ministra vnitra Lavrentije Beriju.

Zesměšňování se ale nelíbí ruskému ministerstvu kultury, které plánovanou čtvrteční premiéru zrušilo. Podle úředníků a poslanců, kteří snímek viděli, obsahuje urážlivé a extremistické pasáže a nese jasné znaky ideologické války.

„Ten film je velmi trapný. Takový příběh je především nudný. Zápletka je chabá a slabé jsou i postavy,“ tvrdí Naděžda Usmanovová z Vojenského historického ústavu. 

Veřejný dopis požadující zákaz promítání filmu podepsalo 21 známých osobností – včetně dcery maršála Georgije Žukova. Dílo podle nich očerňuje památku těch, kteří bojovali proti fašismu – třeba velitele bitvy u Stalingradu má líčit jako blázna.

Tvůrci filmu se proslavili parodiemi na americkou a britskou politiku. Zákazů a ostrých odsouzení z nejvyšších kruhů se ale dočkali teprve v Rusku. „Označení odporná špína považuju za průměrné. Ne, pokud se dívá někdo z Ruska, já s tím filmem nemám nic společného,“ uvedl scenárista David Schneider. 

Filmy pracující kontroverzně s citlivými tématy z ruských dějin budí v zemi rozruch pravidelně. Loni na podzim řada kin odmítla promítat snímek Matilda o milostném vztahu cara Mikoláše II. 

Před třemi lety zase úřady zakázaly uvést v sálech americký film Dítě číslo 44 o skutečném případu masového vraha s tím, že zkresluje historii. Autoři Stalinovy smrti přesto stále věří, že jejich dílo pobaví i diváky v Rusku.