Egyptský prezident Sísí bude v březnu usilovat o znovuzvolení

Egyptský prezident Abdal Fatah Sísí oznámil záměr usilovat o druhý čtyřletý mandát v jarních prezidentských volbách. Informovala o tom agentura Reuters. První kolo voleb je plánováno na březen a případné druhé kolo na duben.

„Ohlašuji svou kandidaturu na post prezidenta republiky,“ oznámil 63letý Sísí v přímém televizním přenosu. Podle deníku Al-Ahram vyzval občany k hojné účasti při hlasování. Svět podle něj musí vidět, jak demokracie v Egyptě pokročila.

Volby egyptské hlavy státu jsou vypsány na 26. až 28. března, případné druhé kolo se pak uskuteční o měsíc později, 24. až 26. dubna. Prezidentští kandidáti se musí zaregistrovat mezi 20. a 29. lednem.

Sísí hrál jako armádní šéf hlavní roli při svržení roční vlády islamistů z Muslimského bratrstva v čele s prezidentem Muhammadem Mursím. Posléze v roce 2014 s přehledem vyhrál prezidentské volby.

Současný prezident je favoritem voleb 

Už před pátečním potvrzením kandidatury byl Sísí považován za hlavního favorita letošních voleb. Do nich se minulý týden přihlásil například bývalý náčelník egyptského generálního štábu Samí Anan. Naopak z volebního klání 7. ledna odstoupil jeden z nejsilnějších kandidátů Ahmad Šafík, který působil jako poslední premiér za autoritářské vlády prezidenta Mubaraka.

Šafík po nástupu Mursího v roce 2012 uprchl do Spojených arabských emirátů. Anan byl jedním z vysoce postavených představitelů armády, kteří byli téhož roku z Mursího popudu nuceni odejít do výslužby.