V New Yorku zadrželi exagenta CIA. Je podezřelý, že Číně pomohl rozbít síť amerických špionů

Na newyorském letišti v pondělí v noci zadrželi bývalého agenta Ústřední zpravodajské služby (CIA) Jerryho Chun Shing Leeho. Je podezřelý ze spolupráce s čínskými tajnými službami. Lee měl dříve prověrku na stupeň přísně tajné a pro CIA začal pracovat v roce 1994. Odešel po třinácti letech. Teď mu hrozí 10 let vězení.

Video Události
video

Události: Bývalý zaměstnanec CIA je podezřelý ze spolupráce s čínskými tajnými službami

Třiapadesátiletý Lee, americký občan žijící nyní v Hongkongu, byl zadržen na newyorském mezinárodním letišti Johna F. Kennedyho v souvislosti s obviněními z ilegálního držení přísně tajných informací.

FBI objevila zápisky, kde byla pravá jména agentů

Ministerstvo spravedlnosti informovalo, že v roce 2012 agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) prohledali jeho hotelové pokoje během pobytů ve státě Virginie a na Havajských ostrovech a objevili dva sešity s ručně zapsanými informacemi, které zahrnovaly takové podrobnosti, jako pravá jména a počty tajných agentů CIA i jejich telefonní čísla.

Čína zničila síť tajných agentů USA

Podle listu The New York Times a Washington Post je Lee podezřelý z předání informací čínským úřadům. „Poté, co Lee z tajné služby odešel, se Pekingu podařilo rozbít síť amerických špionů na svém území. Bylo zabito, nebo ve vězení skončilo více než dvanáct lidí,“ uvedl zpravodaj ČT ve Washingtonu David Miřejovský.

Nejprve se spekulovalo o tom, že se Číňanům podařilo rozšifrovat tajné zprávy, zároveň se ale objevily informace, že mezi americkými agenty je zrádce.

Lee vyrůstal ve Spojených státech a před službou v CIA sloužil v americké armádě. Nyní mu hrozí 10 let vězení. Nebyl ale obviněn z vlastizrady nebo špionáže, za což by mohl dostat trest ještě vyšší. Není možné mu totiž dokázat, že informace předal čínské straně, doplnil Miřejovský.