František se v Chile setkal s oběťmi sexuálního zneužívání

Papež František se v Chile setkal s oběťmi sexuálního zneužívání, kterého se v minulosti dopustili místní církevní představitelé. Při té příležitosti vyjádřil smutek nad nenapravitelnými škodami, které zneužívání způsobilo. Setkání se uskutečnilo na vatikánské ambasádě v Santiagu.

Papež František
Zdroj: Reuters Autor: Luca Zennaro

„Nikdo jiný u setkání nebyl. Byl tam jen papež a oběti,“ uvedl papežův mluvčí Greg Burke. „Setkání probíhalo takto, aby se oběti mohly svěřit papeži Františkovi se svým trápením. On je vyslechl, pomodlil se s nimi a plakal s nimi,“ dodal mluvčí.

Podle agentury Reuters je to teprve podruhé, co se papež na zaoceánské návštěvě setkal s oběťmi zneužívání. Naposledy se tomu tak stalo v americké Filadelfii v roce 2015. Papež podle mluvčího rovněž řekl, že soucítí s nevinnými duchovními, kteří jsou v zemi v důsledku zneužívání kolektivně viněni.

Na příjezd papeže se připravují v peruánské Limě
Zdroj: Reuters
Autor: Henry Romero

Tématu zneužívání se Papež začal věnovat navzdory tomu, že se kvůli jeho návštěvě Chile zvedla velká vlna nevole. V noci z pondělí na úterý byly vypáleny další tři kostely, včetně jednoho v Araukánii na jihu země, kde se ve středu papež setká s místními domorodými Araukánci (Mapuči) a odslouží tam mši.

V Santiagu nedaleko velké mše pod širým nebem, kterou papež v úterý odsloužil, policie rozháněla protestující s pomocí slzného plynu a vodních děl. Navzdory střetům se však mše zúčastnilo přes 400 tisíc lidí.

Při jeho následné návštěvě ženské věznice v hlavním městě papež údajně několik vězeňkyň dojal a přivedl k slzám.

Papež se rovněž setkal s prezidentkou Michelle Bacheletovou, soudci, zákonodárci a dalšími vysoce postavenými představiteli Chile. Při setkání s nimi řekl, že musí vyjádřit bolest a hanbu nad tím, že někteří církevní představitelé sexuálně zneužili nezletilé, o které měli pečovat.