V mořských hlubinách u Peru udeřilo zemětřesení, nejméně jedna oběť

Oblast v blízkosti pobřeží jižního Peru zasáhlo silné zemětřesení. Podle úřadů zahynul nejméně jeden člověk a desítky dalších byly zraněny. Úřady bilanci opravily z dříve ohlášených dvou mrtvých. Z několika míst jsou hlášeny materiální škody, zatím blíže nevyčíslené.

Americká geologická služba USGS původně oznámila, že otřesy měly sílu 7,3 stupně, později byl tento údaj upraven na 7,1 stupně. Podle peruánského geologického ústavu mělo zemětřesení intenzitu 6,8 stupně. 

Tichomořské centrum pro sledování tsunami nejprve oznámilo, že silné otřesy mohou vyvolat přívalovou vlnu, následně svou hrozbu stáhlo. Hydrografický a navigační úřad peruánského námořnictva oznámil, že peruánskému pobřeží přívalová vlna nehrozí.

Nejpostiženější je pobřežní departement Arequipa, v tamním městě Yauca zabil kámen 55letého muže. Šéf úřadu civilní obrany Jorge Chavez navíc informoval o druhém úmrtí ve městě Bella Unión, později však tuto informaci dementoval. „Údajná oběť v Bella Unión nebyla potvrzena. Oficiálně máme pouze jednoho mrtvého,“ prohlásil.

Podle informací agentury Reuters nejprve ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že se pohřešuje dalších 17 pracovníků z propadlého dolu. Šéf rezortu však tuto zprávu dementoval.

Evakuace města Lomas

Zemětřesení udeřilo v hloubce 12,1 kilometru ve vzdálenosti 42 kilometrů od města Acarí. Více než sedmimilionové hlavní město Lima je vzdálené 480 kilometrů, v Acarí žije 4500 lidí. V jeho okolí bylo poškozeno několik domů z hliněných cihel. Po čtyřech hodinách byly zaznamenány následné otřesy jižně od města Lomas. Měly sílu 3,8 stupně a jejich ohnisko bylo v hloubce 46 kilometrů.

Výpadek elektřiny je hlášen z měst Acarí, Jaquí, Tanaca Yauza, Salamanca a Condesuyos. Ve městě Lomas, které leží v přímořské provincii Caravelí, nařídily úřady evakuaci, v jeho blízkosti je zničená část silnic. Úřad civilní obrany doporučil občanům zachovat klid a vyhledat bezpečná místa. Lidé mají mít také připraveny balíčky se základními potřebami pro případ, že by museli narychlo opustit domovy.