Zmáčkl špatné tlačítko a vyděsil Havaj. Obyvatelům ostrovů přišlo omylem varování před raketou

Obyvatelé Havajských ostrovů dostali do svých mobilů falešnou zprávu varující před útokem balistické rakety. Sdělení upozorňovalo, že nejde o cvičení. Úřady poplach odvolaly až po čtyřiceti minutách s tím, že jde o nedopatření.

„Havaj ohrožuje letící balistická raketa. Vyhledejte okamžitý úkryt. Nejde o cvičení,“ tak zněla SMS zpráva, která překvapila v sobotu ráno místního času obyvatele Havaje.

„Zrovna jsem spal, přítel mě vzbudil slovy – musíme jít, na Havaj míří bomba. Nebral jsem ho nijak vážně, ale dal jsem se do běhu. Dostali jsme se na jiné místo, do budovy z betonu. Lidé utíkali po ulicích, byli vystrašení. Vůbec to nebyla žádná legrace,“ uvedl jeden ze svědků.

Zpráva prý mezi lidmi způsobila chaos. Nevěděli, co se děje a co mají dělat.

Zpráva, která varovala obyvatele Havaje před útokem rakety
Zdroj: ČTK
Autor: Marty Bicek

„Zrovna jsme chtěli jít na pláž, celá rodina. Bydlíme ve 36. patře hotelu a neměli jsme tušení, co dělat, byli jsme celí zoufalí. Cestou dolů nám řekli, že máme jít zase nahoru a zůstat uvnitř. Dítě jsme v kočárku dali do koupelny, to pro případ, že bychom museli utíkat. Ještě teď jsme z toho nervózní,“ prohlásil další svědek.

Další zpráva uvádějící celou situaci na pravou míru s tím, že šlo o falešný poplach, přišla až po 38 minutách.

Podle havajského guvernéra vyvolal chybné rozeslání zprávy zaměstnanec havajské agentury pro mimořádné situace, který při střídání směn zmáčkl špatné tlačítko.

„Je to nešťastné a politováníhodné. Zamyslíme se nad tím, jak můžeme zlepšit procedury, aby se to už neopakovalo. Na jednu stranu chceme informovat veřejnost o riziku co nejdřív, na stranu druhou musíme zdokonalit procedury, abychom v případě, že jde o chybu, byli schopni reagovat taky okamžitě,“ komentoval událost guvernér David Ige.

Na Havaj by raketa z KLDR doletěla za 20 minut

O poplachu byl podle Bílého domu informován prezident Donald Trump, kterého zpráva zastihla na golfovém hřišti na Floridě. Podle prezidentské kanceláře šlo „čistě o vnitrostátní cvičení“.

Američané oživují a vylepšují varovný systém z dob studené války, místo sirén přicházejí ke slovu SMS zprávy a sociální sítě.

Místo sovětských raket teď ohrožuje západní oblasti Spojených států severokorejský balistický arzenál, o kterém Pchjongjang tvrdí, že zasáhne i americký kontinent. Doba doletu rakety na Havajské ostrovy se pohybuje kolem dvaceti minut.