Následky záplav a sesuvů bahna v Kalifornii

Záplavy a sesuvy bahna v Kalifornii mají 15 obětí. Úřady varují, že bilance není konečná

Počet obětí záplav a sesuvů bahna vyvolaných v jižní části Kalifornie prudkými lijáky stoupl na patnáct. Úřady varovaly, že ani nynější počty obětí nejsou konečné. Záchranáři se ještě nedostali do všech zasažených oblastí.

 

Prudké deště postihly jižní Kalifornii v úterý ráno (kolem úterního poledne SEČ). Na některých místech spadlo během pěti minut 1,5 centimetrů vody.

Lijáky vyvolaly sesuvy kamení a bahna, které zničily několik domů. Mnohde přírodní kalamita zablokovala dlouhé úseky silnic. Nejhůře byla postižena oblast města Montecito severozápadně od Los Angeles.

Video Události
video

Události: Kalifornie bojuje se sesuvy půdy

Zranění utrpělo nejméně pětadvacet lidí. Stav čtyř z nich lékaři označili za kritický. Podle šerifa okresu Santa Barbara Billa Browna pravděpodobně počet mrtvých dál poroste.

Americká média informovala o několika případech šťastné záchrany. V Montecitu našel po několika hodinách v troskách domu zavaleného bahnem záchranářský pes čtrnáctiletou dívku, její vyproštění pak podle NBC trvalo dalších šest hodin. „Myslela jsem si, že zemřu,“ řekla hasičům, kteří ji z trosek vynesli. Záchranáři našli také živého chlapce, kterého bahno a voda vláčely takřka kilometr. Jeho otec je ale stále mezi pohřešovanými.

Kalifornie se stále vzpamatovává z mohutného požáru

V prosinci zápasila Kalifornie s mohutným požárem Thomas, který sežehl plochu větší než New York a Boston dohromady a stal se nejničivějším požárem v historii státu.

Místní úřady se s následky požáru stále vyrovnávají a meteorologové upozornili, že právě kvůli spálené vegetaci a sežehnuté zemi mohou být nynější záplavy o to nebezpečnější. Půda nedokáže vodu vstřebat a povodeň zasáhne i oblasti, které s ničím podobným dosud neměly zkušenost.

Zatímco na západě USA bojují s velkou vodou, severovýchod země se dál vyrovnává s následky sněhové bouře doprovázené extrémními mrazy.

Rekordní mrazy postihly kolem 100 milionů lidí a vyžádaly si dvě desítky obětí.