Čína neví, kam se sdílenými bicykly. Válí se všude a končí na skládkách

Velká města v Číně čelí náporu bicyklů. Asijská mocnost v honbě za čistším vzduchem dostala masově Číňany do sedel i za pomoci moderních technologií. Mobilní aplikace dopravu na kole usnadňují. Bicyklů už je tolik, že blokují silnice i chodníky, a úřady přemýšlejí, kam s nimi.

Video Horizont ČT24
video

Horizont: "Cyklománie" v Číně

Čínská cyklománie, tak by se dalo nazvat tamní masové rozšíření kol. Můžou za něj jednoduché mobilní aplikace, první se objevily před dvěma lety a teď sdílené bicykly využívají miliony lidí. Odemknutí kola vyjde v přepočtu jen na pár korun. Na kole se jezdí do práce, na nákupy, slouží k rozvozu zboží, přepravují se na nich i ty nejmenší děti.

Tradiční dopravní prostředek v Číně v době ekonomického růstu zastínila auta. Kola do ulic vrátil smog a tlak na snižování výfukových plynů v ovzduší. Města si teď lámou hlavu nad tím, jak jejich expanzi regulovat.

„Lidé se o sdílená kola vůbec nestarají, protože jim nepatří. Kdyby byla jejich, tak by si je jinak chránili.“

obyvatelka Pekingu

Žlutá, oranžová nebo modrá kola jsou všude – u nádraží, u stanic metra, u turistických památek, zkrátka na všech frekventovaných místech. Mnozí je ale zaparkují nebo spíš odhodí tam, kde se jim zachce.

Některé bicykly zůstanou pod mostem, miliony jich ale končí na obřích skládkách, jedna z nich je například u města Sia-men na jihovýchodě země. Převážejí sem nejen rozbitá a opotřebovaná kola, ale i ta, co byla zabavena za špatné parkování.

„Zlepšit by se mělo jejich rozmístění, provoz i přeprava, aby jich nebylo na silnicích tolik,“ míní Ťiang-jen Wangová z Čínského dopravního centra.