Spojené státy zmrazily vojenskou pomoc Pákistánu, dokud nezakročí proti teroristům

Americká vláda pozastavila téměř veškerou vojenskou pomoc Pákistánu. Zůstane zablokována, dokud Islámábád nepodnikne rozhodnou akci proti extremistům z afghánského hnutí Taliban a sítě Hakkání, které operují na jeho území.

Video Horizont ČT24
video

Horizont: Pákistán se obrátí jinam, varuje exšéf CIA

Washington již v úterý oznámil pozastavení vojenské pomoci Pákistánu v objemu 255 milionů dolarů, což v přepočtu činí zhruba 5,4 miliardy korun. Islámábád ji měl dostat už vloni na nákup vojenského vybavení od Spojených států.

Podle nejmenovaného amerického vládního činitele, na kterého se odvolává AP, jsou ve hře asi dvě miliardy dolarů. Zhruba jedna miliarda dolarů, jejíž součástí je i výše zmíněných 255 milionů dolarů, patří k programu financování cizích armád (FMF). V rámci FMF zahraniční vojska nakupují americké armádní vybavení a objednávají výcvik. Dalších zhruba 900 milionů dolarů měl Pákistán získat z fondů koaliční podpory (CSF).

Těchto 900 milionů dolarů bylo v CSF pro Pákistán připraveno ve fiskálním roce 2017, který skončil loni v září. Součástí tohoto balíku je 400 milionů dolarů, které mohou být uvolněny jen v případě, že ministr obrany James Mattis potvrdí, že Pákistán přijal konkrétní kroky proti síti Hakkání.

Podle Pentagonu nebylo zatím ze zmíněných 900 milionů dolarů Pákistánu vyplaceno nic. Poslední peníze z fondů koaliční podpory putovaly do Pákistánu vloni v březnu, tyto peníze ale byly zahrnuty ještě do rozpočtu na rok 2016. Na rok 2018 má americká armáda do tohoto fondu schválených dalších 700 milionů dolarů, napsala agentura AFP.

Trump: Pákistán je útočiště teroristů

Americký prezident Donald Trump na Nový rok ve svém prvním letošním tweetu obvinil Pákistán, že představuje útočiště pro teroristy. „Spojené státy během posledních patnácti let bláhově pomohly Pákistánu částkou přes 33 miliard dolarů a oni nám nedali nic jiného než lži a klam,“ napsal prezident na sociální síti.

Pákistán obvinění odmítá a poukazuje na to, že sami Pákistánci trpí útoky islamistů podstatně více než Spojené státy. Nyní pákistánské ministerstvo zahraničí uvedlo, že „svévolné posouvání lhůt“ a změny pravidel hry brání dosažení společného cíle, kterým je likvidace bezpečnostních hrozeb v regionu.

  • V roce 2016 byl v Pákistánu zabit při náletu amerického bezpilotního letounu tehdejší šéf hnutí Taliban mulla Muhammad Mansúr. V roce 2011 američtí vojáci odhalili a usmrtili v pákistánském městě Abbottábád šéfa teroristické sítě al-Káida Usámu bin Ládina.

Nejasné informace kolem sumy, kterou se kvůli nespokojenosti s bojem Islámábádu proti terorismu rozhodl Washington zmrazit, podle agentury AP naznačují, že hlavním cílem oznámení je podpořit Trumpův novoroční tweet.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí prohlásila, že „hnutí Taliban a síť Hakkání nadále nacházejí útočiště na pákistánském území, kde připravují činy směřující k destabilizaci situace v Afghánistánu a útoky na americké vojáky a jejich spojence“.

Dokud Pákistán nepodnikne rozhodnou akci proti těmto skupinám, americká bezpečnostní podpora zůstane zmrazena. Civilní hospodářská pomoc Pákistánu ale bude podle mluvčí pokračovat.

Pákistán se obrátí jinam

„To, co Pákistán udělá, je, že se jednoduše obrátí na Čínu, na Rusko, na naše nepřátele, aby dostal bezpečnostní podporu, kterou potřebuje,“ varoval bývalý šéf CIA a exministr obrany USA Leon Panetta.

Napětí již do hry vtáhlo nového hráče, tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. „Není možné, abychom schvalovali vměšování ze strany některých zemí, obzvlášť Spojených států a Izraele, do domácích záležitostí ať už v Íránu, nebo Pákistánu,“ prohlásil turecký prezident.

Politický a kulturní geograf Vladimír Baar očekává, že se Pákistán obrátí na Rusko a na Čínu, s níž má dlouhodobě dobré vztahy i co se týká Kašmíru. „To je jablkem sváru mezi Indií a Pákistánem a díky pákistánskému postoji si z něj Čína pro sebe kousek ukousla,“ připomněl v Horizontu ČT Baar.

„Dlouhá desetiletí jsme viděli Pákistán jako spojence USA. Indie byla v bipolárním období spojencem Sovětského svazu, byť si nikdy nenechala mluvit do svých vnitřních záležitostí. Možná teď dojde k nějaké přesmyčce. Američané budou více spolupracovat s Indií, která je stejně jako Pákistán jadernou mocností,“ řekl Baar a dodal, že Indie se velmi dobře ekonomicky nastartovala.