Rusové zadrželi strůjce útoku v petrohradském supermarketu

Ruská tajná služba FSB zadržela strůjce a vykonavatele středečního atentátu v petrohradském supermarketu, při kterém bylo zraněno osmnáct lidí. K odpovědnosti za útok se přihlásila teroristická organizace Islámský stát, žádné důkazy však neposkytla.

„Federální bezpečnostní služba Ruské federace 30. prosince 2017 v rámci pátrací akce zadržela organizátora a přímého pachatele atentátu, při kterém 27. prosince v obchodním centru Křižovatka v Petrohradu explodovalo podomácku vyrobené výbušné zařízení,“ citovala agentura TASS z prohlášení tajné služby. Žádné podrobnosti neuvedla.

Vyšetřovatelé nyní podezřelého vyslýchají. Mluvčí Vyšetřovacího výboru Svetlana Petrenková uvedla, že policie bude u soudu žádat o jeho předběžné zatčení.

Agentura Interfax uvedla, že pachatelem atentátu je pětatřicetiletý občan Ruska Dmitrij Lukjanenko, který je z Petrohradu a podle informací agentury je závislý na drogách. Muž je údajně stoupencem nacionalistického hnutí New Age (Nová éra). Agentura TASS s odkazem na své zdroje uvedla, že se podezřelý léčil s psychickou poruchou. Úřady žádnou z těchto informací dosud nepotvrdily.

Podomácku vyrobené zařízení o síle odpovídající výbuchu 200 gramů trhaviny TNT explodovalo v petrohradském supermarketu ve středu večer. Bomba byla umístěna v jednom z boxů, kam si zákazníci odkládají tašky.

V okamžiku exploze se v nákupním centru nacházelo několik stovek lidí, osmnáct z nich utrpělo zranění.

Ruský prezident Vladimir Putin čin označil za teroristický útok.