Při útoku u koptského kostela v Káhiře zemřelo až deset lidí

Při útoku na kostel jižně od Káhiry zemřelo nejméně devět lidí, některé zdroje hovoří o deseti obětech. Další lidé utrpěli zranění. Útočník začal pálit do vchodu kostela, policie ho následně postřelila a zadržela. Původní informace o dvou podezřelých se nepotvrdila. K masakru se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

Útok u kostela v Káhiře
Zdroj: REUTERS Autor: Amr Abdallah Dalsh

Atentátník začal střílet před kostelem na jižním předměstí Káhiry, kde zavraždil nejméně sedm lidí, z toho šest věřících a jednoho policistu. Poté byl sám zraněn a zatčen, uvedlo podle agentury Reuters egyptské ministerstvo vnitra.

Před útokem na kostel muž střílel i na obchod, o němž Koptové tvrdí, že patří jednomu z nich. Na místě přišli o život dva křesťané, napsala agentura DPA.

Ministerstvo zdravotnictví v prvním prohlášení oznámilo, že z pěti zraněných osob jsou dvě ženy ve vážném stavu.

Vyšetřovatelé atentátníka identifikovali, ale neuvedli jeho jméno. Sdělili jen, že jde o muže, který již od minulého roku provedl několik útoků.

Původní zprávy hovořily o nejméně dvou útočnících, z nichž jeden byl údajně zabit a druhý uprchl. Bezpečnostní zdroje a místní média také dříve uváděla, že u kostela zahynuli tři policisté. Ministerstvo vnitra podle Reuters nevyjasnilo důvod odlišnosti svých nově zveřejněných informací.

K útoku na kostel v obci Helván se prostřednictvím své propagandistické agentury Amak přihlásil Islámský stát. Odpovědnost za krveprolití ale ničím nedokázal, upozornila agentura Reuters. V tvrzení citovaném agenturou AFP hovoří IS o skupině útočníků, což odporuje poslední verzi událostí podané egyptskou vládou.

K útoku došlo před oslavami Nového roku a koptskými Vánocemi 7. ledna. Vláda kvůli tomu už dříve nechala posílit bezpečnostní opatření. Útoky na koptskou menšinu si v Egyptě od prosince 2016 vyžádaly více než 100 obětí. K většině útoků se přihlásil Islámský stát. Egyptští křesťané – Koptové – tvoří v zemi asi deset procent obyvatelstva. 

/*json*/{"map":{"lat":29.98572780916323,"lng":31.243717550000042,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":29.98581923164043,"lng":31.24384045600891,"type":"1","description":"Kostel Mar Mina"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/