Objevuje se tam, kde mizí lidé. Francouzi možná dopadli sériového vraha

Francie má možná co do činění se sériovým vrahem. Tamní úřady zadržely muže, který se objevoval na místech, kde mizeli lidé. Vyšetřovatelé se na Nordahla Lelandaise zaměřili hlavně v souvislosti s pátráním po malé dívce a mladém vojákovi. Nevylučují ale, že případů může být mnohem víc.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Možný sériový vrah ve Francii

Na konci srpna zmizela z rodinné svatby v Alpách devítiletá Maëlys. Po dívce jakoby se slehla zem. „Děláme všechno pro to, abychom našli Maëlys nebo abychom odhalili stopu, která nás k ní dovede,“ říká jeden z policistů zapojený do pátrání Jean Pertué.

Co se dívce stalo, by mohl vědět zadržený Lelandais, který ovšem vytrvale mlčí. „Byl propuštěn z armády kvůli psychickým problémům a odsouzen k vězení za krádeže. Jedna z jeho známých ho popsala jako 'zneklidňující' osobnost. (…) Bývalé přítelkyně a někdejší zaměstnavatel uvedli, že jde o násilníka s manipulativními sklony,“ uvádí server linternaute.com.

V alpské oblasti se pohřešuje několik lidí

Aféra zmizelé Maëlys může být ale podle vyšetřovatelů jen špičkou ledovce. Mají totiž důkazy, že Lelandais se v alpské oblasti poblíž hranic se Švýcarskem, kde se ztrácejí lidé, pohybuje až podezřele často.

Pouliční kamery zachytily jeho auto také v místě, kde v dubnu zmizel voják Arthur Noyer. Oba muži byli v noci ve stejném klubu. Úřady navíc lokalizovaly signál z jejich telefonů – společně dojeli až na kraj města.

Pátrání po jednom ze zmizelých
Zdroj: ČT24

Lelandais vyšetřovatele přivedl na stopu i historií svého internetového vyhledávače. Krátce po zmizení Noyera si zjišťoval, jak se zbavit těla – to se doposud nenašlo.

Úřady nyní otevírají jeden nevyřešený případ za druhým a hledají mezi nimi a Lelandaisem spojitost. Jedna ze stop je dovedla až za hranice Francie, když v červenci zmizel u francouzského jezera Annecy Belgičan.

Vyšetřovatelé navíc pracují s variantou, že Lelandais může mít na svědomí také vraždu tří členů britské rodiny al-Hillíových z roku 2012. „V tuto chvíli nejsou zabití v Chevaline vyřešená. To mi připadá jako nejpodstatnější,“ upozornil francouzský prokurátor Eric Maillaud.

Úřady i francouzská média jsou s vyjádřeními opatrná, nikdo ale zatím nevyvrátil, že Francie má dost možná co dočinění se systematickými zločiny sériového vraha.