Kvůli bombovému útoku na fotbalisty Dortmundu stojí u soudu elektromechanik. Šlo mu prý o peníze

V západoněmeckém Dortmundu začal v poledne soud s mužem, který podle vyšetřovatelů v dubnu trojicí bomb zaútočil na fotbalisty Borussie Dortmund. Němec ruského původu Sergej W., jehož cílem bylo zřejmě vydělat na útoku peníze, je obžalován z 28násobného pokusu o vraždu, za což mu hrozí doživotní vězení. Jeho právníci tvrdí, že neměl úmysl zabíjet.

V Německu začal soud s útočníkem na fotbalisty Dortmundu
Zdroj: Reuters Autor: Wolfgang Rattay

Fotbalisté Dortmundu 11. dubna sotva vyrazili na večerní zápas čtvrtfinále Ligy mistrů s Monakem, když vedle jejich týmového autobusu explodovaly tři nálože. Zranění utrpěl španělský obránce Marc Bartra, který musel být se zlomenou paží operován, a jeden z policistů, který autobus doprovázel. Jak se později ukázalo, bylo velkým štěstím, že žádný z fotbalistů nepřišel o život. V bombách totiž byly kovové součástky, z nichž se jedna v autobuse zavrtala do opěrky pod hlavu.

„Byla to extrémní situace,“ říká o útoku šéf fotbalového klubu Hans-Joachim Watzke. „Intenzivně jsme sledovali, jestli se u nějakého hráče nerozvine posttraumatický syndrom,“ připouští.

Policie i kvůli fingovaným prohlášením, v nichž se k útoku hlásil takzvaný Islámský stát (IS), nejprve pátrala po pachatelích mezi islámskými radikály. Brzy se ale ukázalo, že nikdo z nich za útokem nestojí a podezření padlo na osmadvacetiletého Sergeje W. 

Elektromechanik, který v době útoku pobýval ve stejném hotelu jako fotbalisté, jednal podle vyšetřovatelů z chamtivosti a na útoku se snažil vydělat. Nedlouho před ním si obstaral deriváty akcií Borussie Dortmund a spekuloval, že po útoku hodnota akcií klubu klesne. Maximálně podle vyšetřovatelů mohl získat přes půl milionu eur, ve skutečnosti ale vydělal 5872 eur (151 tisíc korun).

Právník Sergeje W. po skončení stání uvedl, že o cíleném atentátu nemůže být řeč. „Je přece jasné, že autobus vůbec neměl být zasažen,“ řekl právník Carl W. Heydenreich, podle něhož by ho v opačném případě zasáhlo více kovových součástek než jen dvě. Zároveň poznamenal, že jeho vyjádření neznamená, že by bomby odpálil jeho klient.

Sergeji W., který se narodil v ruském Čeljabinsku, kromě důkazů o obchodech přitěžuje i zápisník, který policie našla v jeho domě. Podle listu Süddeutsche Zeitung v něm byly poznámky o Borussii Dortmund, ale i o křoví nebo frekvenci, která má dobrý signál na dálku. Trojice bomb se přitom nacházela v křoví a byla odpálena na dálku. Pro proces s ním zatím soud vyčlenil 18 jednacích dní do konce března. Během této doby by před soudem měli vypovídat i někteří fotbalisté. Obránce Bartra, kterého útok zranil, požaduje odškodné nejméně 15 tisíc eur (téměř 386 tisíc Kč).