Bývalý český státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza upozornil, že hrozba vetem je předčasná. „Nejprve bude Rada Evropské unie rozhodovat o tom, jestli polská vláda ohrožuje základní evropské hodnoty, mezi které patří vláda práva. O tom se rozhoduje čtyřpětinovou většinou,“ připomněl.
- Popis procesu, který může vést k pozastavení hlasovacích práv:
Podle Semjéna Komise svým rozhodnutím zásadně narušuje suverenitu Polska a „svévolně trestá demokraticky zvolené vlády“. Považuje za nespravedlivé, když některým státům umožňuje porušovat unijní dohody a poté zahájí „politicky motivované procedury“ proti polské vládě. I Maďarsko se opakovaně stalo terčem kritiky Bruselu za některé sporné kroky vlády nacionalistického premiéra Viktora Orbána včetně snahy o vládní kontrolu některých médií.
Německo a Francie jsou pro
Postup Evropské komise naopak podpořilo Německo i Francie. „Je třeba to udělat,“ komentovala krok EK francouzská ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauová. „Francie komisi v tomto postupu naprosto podporuje,“ dodala.
Mluvčí německé vlády Steffen Seibert upozornil, že rozhodnutí předcházel konstruktivní a intenzivní dialog s vládou ve Varšavě.
Německá kancléřka Angela Merkelová i francouzský prezident Emmanuel Macron už minulý týden po skončení summitu zemí Evropské unie avizovali, že řízení s Polskem podpoří, pokud se ho Evropská komise rozhodne zahájit.
Zahradil: Timmermans vede džihád
Podle europoslance Miroslava Poche (ČSSD) jednání s Varšavou k ničemu nevedla. „Evropská komise stanovila jasné podmínky, za kterých krok neučiní. Polská vláda během tří měsíců žádnou z nich nesplnila,“ uvedl europoslanec. Poche si ale myslí, že na hlasování o odebrání hlasovacích práv Polsku nakonec nedojde.
Obavy z porušení vlády práva v Polsku Poche přesto sdílí. „Pokud zákony budou definitivně schváleny a reforma proběhne, soudy budou pod silným politickým tlakem,“ obává se. „To ostatně není jen stanovisko Evropské komise, ale i Benátské komise nebo některých dalších, velmi významných mezinárodních organizací,“ připomněl, že kritika se na Varšavu za justiční reformu snáší z více stran.

Události: Polsku hrozí pozastavení hlasovacích práv v EU kvůli justiční reformě
Události: Polsku hrozí pozastavení hlasovacích práv v EU kvůli justiční reformě
Zpravodaj ČT v Polsku Miroslav Karas: Polsko si s hrozícím pozastavením hlasovacích práv příliš hlavu neláme
Brífink Franse Timmermanse k postupu EK vůči Polsku
Poche: Na hlasování nedojde
Zahradil: Evropská komise ukazuje svalstvo
Europoslanec Jan Zahradil (ODS) nesouhlasí s popisem stavu polské justice, který Komise podala. „Myslím si, že jde o ukázku síly, o snahu Evropské komise pasovat se nad jurisdikci národních vlád a parlamentů,“ čte situaci Zahradil. Komise chce podle něj z Polska učinit „exemplární příklad“, což by členské státy neměly dovolit. Timmermanse český europoslanec označil za socialistu, který vede soukromý džihád proti Polsku.
Babiš: Počkáme na 9. ledna
Premiér Andrej Babiš (ANO) se domnívá, že postup Komise by mohl mít dopad na celý středoevropský region a doufá, že se Polsku podaří unijní lídry přesvědčit, že vláda práva v ohrožení není. „Preferuji, že Polsko si s Evropskou komisí vyjasní pozice. Uvidíme, jak dopadne jednání v Bruselu a podle toho budeme reagovat,“ chce vyčkat na 9. leden a výsledky rozhovoru Jeana-Claude Junckera s polským ministerským předsedou Mateuszem Morawieckým.
Evropská komise se obrátila na ostatní členské země EU, aby v souladu s článkem sedm Lisabonské smlouvy o fungování unijních institucí posoudily, zda v Polsku je skutečně právní stát v ohrožení. Kvůli polskému zákonu o obecných soudech se Komise také obrátila na unijní soud.
Varšava čin Komise označila za politicky motivovaný a ministr spravedlnosti oznámil, že sporná reforma soudnictví bude pokračovat. Té Komise vytýká, že umožní politické zásahy do složení, pravomocí, řízení a fungování moci soudní.