Prezidentem Chile se stal podruhé miliardář Piňera

Druhé kolo prezidentských voleb v Chile ovládl 68letý představitel pravice Sebastián Piňera. Vyplývá to z oficiálních výsledků voleb po sečtení téměř všech hlasů. Čtyřiašedesátiletý senátor Alejandro Guillier, zástupce levého středu, už přiznal, že utrpěl „bolestnou porážku“.

Sebastián Piňera
Zdroj: Reuters Autor: Ivan Alvarado

Miliardář Piňera v listopadu vyhrál první kolo a nyní může slavit zvolení do čela latinskoamerické země. Po sečtení 96 procent hlasů získal 54,6 procenta hlasů a Guillier 45,4 procenta. 

Duel přitahoval velkou mezinárodní pozornost. Výsledek měl totiž ukázat, zda se potvrdí odklon jihoamerických voličů od levice, jako se to v posledních letech stalo v Argentině či Peru, kde vyhráli pravicoví kandidáti Mauricio Macri a Pedro Pablo Kuczynski.

Alejandro Guillier a Sebastián Piňera s manželkami
Zdroj: Reuters
Autor: Hoda Emam

Nově zvolený prezident se dostal do žebříčku časopisu Forbes

Časopis Forbes Piňeru v roce 2011 označil s majetkem 2,4 miliardy dolarů za třetího nejbohatšího člověka v Chile. Podnikatel už prezidentskou funkci vykonával v letech 2010 až 2014. Těsným vítězstvím v prezidentských volbách v roce 2010 přerušil dvacetiletou vládu levého středu. Kandidátem na prezidenta byl již v roce 1999, ale během kampaně se kandidatury vzdal.

Jeho vládu doprovázel rychlý hospodářský růst a strmý pokles nezaměstnanosti, ale také masivní studentské protesty za reformu vzdělávacího systému.

Nyní ve funkci vystřídá prezidentku, socialistku Michelle Bacheletovou, které vyprší mandát v březnu 2018 a která už také byla prezidentkou v letech 2006 až 2010. Chilská ústava nedovoluje vykonávat prezidentský úřad jedné osobě dvě po sobě jdoucí funkční období.

Piňerův protikandidát Guillier je sociolog a novinář, v politice působí teprve tři roky jako senátor. Na prezidenta kandidoval jako nezávislý, do Senátu měl ale podporu sociálních demokratů.