Chmelař o brexitových rozhovorech: V Británii panuje chaos, EU se snaží odstrašovat

Zástupci EU na prosincovém summitu v Bruselu potvrdili, že se rozhovory o brexitu posunou do další fáze. Podle státního tajemníka pro evropské záležitosti Aleše Chmelaře se snaží vyvolávat odstrašující dojem. V Británii mezitím panuje chaos – podle Chmelaře tato situace znamená pro Británii ekonomickou a do budoucna i politickou katastrofu.

Video Horizont ČT24
video

Chmelař o výsledcích summitu EU v oblasti brexitu a migrace

V Bruselu se jednalo mimo jiné o řešení případných budoucích migračních krizí. „Summit jasně ukázal, že neexistuje shoda na tom, jak má vypadat reforma azylového systému a jak má vypadat řešení vnitřních aspektů migrace,“ prohlásil Chmelař v rozhovoru pro Horizont ČT24.

Předsedu Evropské rady Donalda Tuska označil za spojence. Právě Tusk mnohé své kolegy z Bruselu v posledních dnech zaskočil, když v dokumentu označil uprchlické kvóty za nefunkční a rozdělující nástroj. Od Evropské komise za to sklidil kritické ohlasy.

„Ukazuje se, že evropské instituce v tomto smyslu nejsou úplně jednotné, tím pádem máme docela silnou šanci a silný politický závazek, aby naše argumenty byly vyslyšeny,“ podotkl Chmelař. Česko dlouhodobě odmítá povinné kvóty na přerozdělování běženců.

Politici řešili na summitu i budoucnost eurozóny. Francouzský prezident Emmanuel Macron žádá její reformu, a to ve smyslu prohloubení integrace.

„Německo se vyslovovalo velice rezervovaně. Chtějí mít dohodu, ale neřekli si, v jakém časovém rámci. V evropském jazyce to znamená, že nejsou schopni se bezprostředně dohodnout. Motor je do nějaké míry pozastaven sestavováním koalice v Německu,“ upozornil Chmelař.

Dalším klíčovým tématem summitu byl odchod Velké Británie z Unie. Rozhovory se nyní posunou do další fáze. „Přístup Evropské unie je odstrašující. Firmy, které působí v Británii, už teď přesunují své aktivity a zaměstnance na kontinent. Růst v Británii se poprvé od roku 2008 ocitl pod úrovní růstu eurozóny,“ konstatoval Chmelař.

Poukázal také na klesající hodnotu libry a stěhování občanů EU zpět do vlasti. „I pro takovou velkou a silnou zemi to představuje ekonomickou a do budoucna i politickou katastrofu. V Británii vidíme obrovský chaos – na úrovni vlády, na úrovni úředníků,“ poznamenal tajemník.

Do plánovaného odchodu Británie z EU zbývá zhruba rok a čtvrt. Tusk přitom upozornil, že další fáze rozhovorů bude zřejmě ještě obtížnější.

„Pokud půjde jen o nastavení rámce pro budoucí vztahy a pro samotnou dohodu bude využit čas takzvaného přechodného období, který by měl nastat po vystoupení, tak si myslím, že to stihnout lze,“ říká Chmelař s tím, že dohodnout do dubna 2019 vše je ale nemožné.