Zeman přijel na návštěvu Slovenska, svou poslední zahraniční cestu v tomto funkčním období

Prezident Miloš Zeman po schůzce se svým slovenským protějškem Andrejem Kiskou vyjádřil přesvědčení, že vztahy mezi ČR a Slovenskem ani v budoucnu nebudou zatěžovat vážnější problémy. Zemanova cesta na Slovensko je jeho poslední zahraniční návštěvou v tomto funkčním období.

Video Studio ČT24
video

Záznam tiskové konference českého a slovenského prezidenta

Součástí slavnostního ceremoniálu bylo vítání chlebem a solí a nástup čestné stráže slovenského prezidenta, samotná přehlídka vojenské jednotky po červeném koberci se ale nekonala. Kvůli rekonstrukci hlavního nádvoří prezidentského paláce v centru metropole se přivítání Zemana uskutečnilo na menším nádvoří u zahrady sídla hlavy slovenského státu.

Podle programu oba prezidenti po společné schůzce a obědě odpoledne položili věnce a poklonili se u Pomníku československé státnosti, jehož součástí je i socha Tomáše Garrigua Masaryka, a také u Památníku Milana Rastislava Štefánika, který byl v roce 1918 jedním ze spoluzakladatelů Československa.

Video Události
video

Zemanova poslední zahraniční cesta vedla symbolicky na Slovensko

Zemanova poslední zahraniční cesta vedla symbolicky na Slovensko

Komentátor MF DNES Palata: Zájem Čechů o Slovensko výrazně klesá

Zemanova návštěva Bratislavy je součástí tradice, podle které český či slovenský prezident před skončením mandátu zavítá do druhého státu bývalé československé federace. V lednové přímé volbě českého prezidenta bude Zeman obhajovat prezidentský mandát.

Babiš důkazem spolupráce obou národů

„Byl jsem přítomen otevření Slovenského domu v Praze. Celou dobu se jedná o otevření Českého domu v Bratislavě, kde by byla půvabná hospůdka s českým pivem, s českou kuchyní. Něco, co by obohatilo Bratislavu z kulinářského hlediska. Zatím jsem slyšel celou řadu výmluv a výkladů, že něco nejde,“ řekl Zeman.

Podle informací ČTK Bratislava ve zmiňované otázce vidí problém na české straně, která prý nevybrala konkrétní budovu. „Chtěl bych vyjádřit přesvědčení, že vztahy mezi našimi zeměmi ani v budoucnosti nebudou zatíženy žádnou vážnější problematikou, než je ten Český dům,“ uvedl Zeman.

A dodal, že důkazem dobré spolupráce obou národů je, že jmenoval českým premiérem příslušníka slovenské národnostní menšiny, rodáka z Bratislavy Andreje Babiše. Možnosti zlepšení spolupráce mezi oběma státy vidí Zeman ve vojenské oblasti a zbrojním průmyslu.

Kiska: Přijetí eura bylo velmi silným impulzem pro rozvoj naší ekonomiky

Slovenský prezident Kiska uvedl, že z pohledu bilaterálních vztahů mezi oběma státy bývalé federace jen stěží lze dělat ještě něco lépe. „S radostí jsem mohl konstatovat, že neznám dvě země, které by měly k sobě tak blízko jako Česká a Slovenská republika. Naše vztahy jsou na výborné úrovni,“ řekl Kiska. Taktéž ocenil, že Zeman dodržel tradici a na poslední oficiální návštěvu před prezidentskými volbami přijel na Slovensko.

Kiska zároveň připomněl, že Slovensko a Česko se liší v tom, že země pod Tatrami již zavedla jednotnou evropskou měnu euro. „Jsme velmi spokojeni s tím, že naše země euro přijala. Bylo velmi silným impulzem pro rozvoj naší ekonomiky“, uvedl Kiska.

Od předsedy slovenského parlamentu a koaliční Slovenské národné strany (SNS) Andreje Danka se Zemanovi dostalo podpory v kandidatuře na další funkční období hlavy státu. „Netajím se tím, že v mnoha názorech se s panem prezidentem (Zemanem) shoduji a věřím, že v prezidentském úřadu zůstane i po nejbližších volbách,“ řekl podle tiskového odboru slovenské sněmovny Danko, který se zúčastnil slavnostního oběda obou prezidentů.