Venezuelská opozice bude vyloučena z prezidentských voleb. Madurovi starostové ovládli radnice

Venezuelský prezident Nicolás Maduro řekl, že hlavní opoziční strany budou příští rok vyloučeny z prezidentských voleb. Podle Madura budou moci kandidáta nominovat jen ty strany, které se zúčastnily nedělních voleb starostů. Vedení stran Především spravedlnost (PJ), Demokratická akce (AD) a Vůle lidu (VP) volby bojkotovala, protože volební systém podle nich není objektivní. V místních volbách získali Madurovi socialisté přes devadesát procent radnic při 47procentní účasti.

Venezuela si volila nové starosty
Zdroj: Reuters Autor: Fabiola Ferrero

Venezuelský prezident Maduro v nedělním projevu uvedl, že opoziční strany „zmizely z politické mapy“. „Jakákoli strana, která se nezúčastnila dnešních voleb (starostů) a volala po jejich bojkotu, se už do (prezidentských) voleb nemůže zapojit,“ dodal. Jedná se podle něj o „kritérium Ústavodárného shromáždění“. Legitimitu tohoto kontroverzního zákonodárného orgánu neuznává řada zemí včetně Evropské unie.

Socialisté triumfovali, jak Maduro očekával

V místních volbách získali Madurovi socialisté přes devadesát procent radnic při 47procentní účasti. Národní volební komise zveřejnila výsledky nedělních voleb po sečtení 97 procent hlasů. Podle nich socialisté vyhráli ve 300 okrsích ze 335. V situaci, kdy se tři největší opoziční strany voleb neúčastnily, o drtivém vítězství socialistů ani nemohlo být pochyb, míní Reuters.

Vítězství Marudurových starostů z vládnoucí socialistické strany se očekávalo, a to navzdory zhoršující se hospodářské situaci, která se projevuje nedostatkem základního zboží a rostoucí inflací.

Bojkot voleb starostů 335 měst oznámily opoziční strany už v říjnu, obávaly se, že volby poslouží pouze k posílení „diktatury prezidenta Madura“.

Volby měly původně skončit v neděli odpoledne místního času, ale ještě tři hodiny po termínu nebyly volební místnosti uzavřeny. Pozdrželo to vyhlášení volebních výsledků původně plánované na 5:00 SEČ.

Krizi zažehlo vítězství opozice v parlamentních volbách

Ve Venezuele téměř dva roky trvá politická krize, která vypukla poté, co v prosinci 2015 vyhrála parlamentní volby opoziční koalice Stůl demokratické jednoty (MUD).

Vládní socialisté po těchto volbách, ještě před ustavením nového parlamentu, jmenovali ve sporném kroku nové členy ústavního soudu. Ten od loňska blokuje práci parlamentu. Letos v létě pak ustavili socialisté vlastní parlament – Ústavodárné shromáždění, které vzešlo z kontroverzních voleb bojkotovaných opozicí.

Protesty proti režimu prezidenta Madura, jež tento rok trvaly několik měsíců, si vyžádaly 125 obětí.