Tragédie MH17: Zásadní úlohu mohl sehrát ruský generál Tkačov, tvrdí investigativci

Klíčovou roli při letecké katastrofě MH17 v červenci 2014 mohl sehrát ruský generál Nikolaj Tkačov, který měl řídit boj povstalců z města Krasnodon v Luhanské oblasti. Podle nezávislých investigativních novinářů ze skupiny Bellingcat to vyplývá z odposlechů telefonních rozhovorů. Tkačov ale popírá, že by v té době pobýval na Ukrajině. Při pádu civilního letadla zemřelo skoro 300 lidí.

Přesná role Tkačova, který nyní působí jako hlavní inspektor centrálního vojenského okruhu ruské armády a v odposleších figuruje jako „Delfín“, není jasná, upozorňuje skupina Bellingcat, jež se opírá o veřejně dostupné zdroje.

O „Delfína“ se údajně zajímá mezinárodní vyšetřovací skupina, která má nahrávky telefonátů k dispozici a požádala o pomoc s identifikací hovořících osob. Hlasová analýza provedená v USA a Litvě s vysokou pravděpodobností ukázala, že jde o Tkačova.

Podle ruských a ukrajinských médií řídil Tkačov boj povstalců z města Krasnodon v Luhanské oblasti. Informaci potvrdil i bývalý „ministr obrany“ doněckých povstalců Igor Strelkov-Girkin.

Generál Tkačov dříve radil Asadovi

Tkačov získal zásluhy v čečenských válkách, které vedla Moskva proti severokavkazským vzbouřencům, demobilizován byl v roce 2010. V letech 2011–2012 působil jako hlavní vojenský poradce režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

V rozhovoru s investigativním časopisem The Insider generálplukovník Tkačov tvrdí, že po návratu ze Sýrie se stal hlavním inspektorem centrálního vojenského okruhu ruské armády. Od roku 2012 se údajně z Ruska nevzdálil a na Ukrajině v roce 2014 nebyl.

Boeing 777 společnosti Malaysian Airlines mířil 17. července 2014 z Amsterdamu do Kuala Lumpuru. Nizozemci náhle ztratili s letounem kontakt 50 kilometrů od rusko-ukrajinské hranice. Trosky se našly u východoukrajinské vesnice Hrabove, v pásmu ovládaném povstalci.

BUK poslal na Ukrajinu Putin, tvrdí investigativci

Letoun podle mezinárodních vyšetřovatelů zničila raketa země - vzduch odpálená z území, které mají pod kontrolou proruští separatisté. Povstalci jakýkoli podíl na sestřelení civilního letadla popírají a tvrzení vyšetřovací skupiny se snaží vyvrátit i Moskva.

Novináři Bellingcat dospěli v únoru loňského roku k závěru, že o vyslání protiletadlového raketového systému BUK na východ Ukrajiny rozhodl přímo šéf ruské obrany Sergej Šojgu a prezident Vladimir Putin.