Požáry v Kalifornii

Požár v Kalifornii už sežehl stovky domů, neušetřil ani luxusní čtvrť Los Angeles. Plameny živí silný vítr

Silný, suchý a teplý vítr, který v poryvech dosahuje rychlosti až 130 kilometrů za hodinu, nepřestává šířit požáry v Kalifornii. Místní úřady už k evakuaci vyzvaly zhruba 200 tisíc lidí. Oheň zasáhl i Bel Air, jednu z luxusních čtvrtí Los Angeles. Oběti na životech zatím hlášeny nejsou a zraněných je pouze několik. České ministerstvo zahraničí doporučuje zvážit cesty do požáry postižených oblastí.

 

Oheň od pondělí zničil stovky domů v okolí Los Angeles, škody se podle prvních odhadů pohybují v řádech milionů dolarů. Hasičům se ale stále nedaří dostat plameny pod kontrolu.

Největší požár zachvátil okres Ventura severozápadně od Los Angeles, kde už plameny sežehly 260 kilometrů čtverečních. S ohněm hasiči bojují také na pahorcích severně od největšího kalifornského města.

Oheň se nevyhnul ani čtvrti bohatých a slavných

Nově oheň zasáhl také luxusní čtvrť Bel Air, kde žije řada bohatých a slavných a kde se podle agentury AP cena domů pohybuje od dvou do desítek milionů dolarů. Nejméně čtyři místní domy už plameny pohltily.

Po celém Los Angeles je uzavřena řada veřejných budov. Výuka se ve čtvrtek nebude konat v 256 školách. Neprůjezdných je několik hlavních tahů v okolí velkoměsta. Aby ochránilo své sbírky, uzavřelo brány také slavné Gettyho muzeum. 

Kvůli silnému větru vyhlásila kalifornská agentura lesnictví a protipožární ochrany nejvyšší, purpurový stupeň nebezpečí, který ještě nikdy nevydala. „Vítr bude zítra extrémní,“ řekl ve středu večer místního času ředitel agentury Ken Pimlott.

Lidé by cestu do zasažených míst měli zvážit, upozorňuje česká diplomacie

České ministerstvo zahraničí vyzvalo na svých webových stránkách občany, aby v souvislosti s požáry v jižní Kalifornii zvážili cesty do postižených oblastí.

„Dálnice a další silniční komunikace jsou buď uzavřeny či se potýkají s dopravními zácpami v souvislosti s evakuací obyvatel. Navíc je třeba počítat s častými výpadky dodávek elektrické energie a komunikačních sítí,“ varoval Černínský palác.

Kalifornie se dosud vzpamatovává z těžkých požárů, které ji kvůli velkým suchům zachvátily již v říjnu. Tehdy zemřelo v severokalifornské vinařské oblasti přes 40 lidí.

Video Události
video

Události ČT: Požáry v Kalifornii se dál šíří