Tři roky zavřená v pokoji. Dívka popsala, jak se v Mosulu ukrývala před islamisty

Když irácký Mosul obsadili teroristé z organizace Islámský stát, bylo Ferah teprve třináct let. Ze dne na den se jí zhroutil život. Její přátelé – šíité, křesťané a Kurdové – z města uprchli, stejně tak i část rodiny. Její otec, profesor na místní univerzitě, ale ustoupit odmítl. Ferah tak zůstala na tři roky uvězněná ve svém pokoji.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Příběh dívky z Mosulu

Život dospívající dívky plný přátel a snů o studiu designu skončil pro Ferah 9. června 2014. „Spala jsem a probudil mě křik a střelba. Vyšla jsem ven, podívala se z okna a viděla utíkající lidi. Lidi brali tašky, auta a ujížděli pryč,“ vzpomíná na den, kdy město ovládli sunnitští fanatici z Daeš. 

Škola skončila, v ulicích se dívky a ženy mohly pohybovat jen s nikábem, závojem a rukavicemi. Za neposlušnost hrozila smrt. V ulicích nejprve hlídkovalo jen několik ozbrojených islamistů, později ale začalo přibývat zatýkání a veřejných poprav. „Bylo pro mě lepší zůstat v pokoji a namalovat si svůj vlastní svět. Jako by má ložnice byla útočištěm před vším okolo,“ vysvětluje dívka. 

Ferah, která chtěla studovat interiérový design, se uzavřela před okolím. Začala zdobit pokoj, psát deník a komunikovat se světem přes internet. Své nejniternější myšlenky a obavy raději hned ničila, aby nepadly do špatných rukou. „V srdci mám melancholii. Modlitba s ním nezatřese. Možná proto, že po celou dobu žiju ve svém vysněném světě,“ předčítá ze svého deníku.

Ferahin dům islamisté zničili

Na podzim 2016 začala ofenziva irácké armády. Lidé si každý den předávali zprávy, kam se vládním silám podařilo IS zatlačit. Nakonec islamisté a jejich odstřelovači obsadili i Ferahin dům.

Skrývala se s rodiči u sousedů, když slyšela, jak při ústupu odpálili v jejich domě nálož. „Když jsem vstoupila do svého pokoje a otevřela šatník, rozpadl se. Hledala jsem své skříně, ale všechno bylo pryč. Všechno bylo pryč,“ vybavuje si Ferah.

Z domu zbyly ohořelé trosky, venku ale na Ferah a její rodinu čekalo překvapení: iráčtí vojáci, kteří zahnali islamisty na ústup. „Když jsem vyšla ven a řekli nám, že jsme volní a IS odešel, najednou jsem všechno zapomněla. Všichni jsme zapomněli ty tři roky a že jsme je prožili,“ uzavírá Ferah.

Vzpomínat už nechce a místo toho se upíná k budoucnosti. Vrátila se do školy a doufá, že bude moci studovat interiérový design v sousedním Turecku.