USA dají ruce pryč od globálního paktu o uprchlících, podle Trumpa odporuje americké suverenitě

Spojené státy se přestanou podílet na přípravě mezinárodního paktu o migraci. Rozhodl o tom prezident Donald Trump. Dokument vzniká na půdě OSN a jeho cílem je ochrana životů a práv uprchlíků i dalších migrantů. Přípravu paktu loni schválilo všech 193 členských států. Globální přístup k migrační otázce je ale podle Trumpa v rozporu s americkou suverenitou.

Americký prezident Donald Trump
Zdroj: REUTERS Autor: Kevin Lamarque

Newyorská deklarace pro migranty a uprchlíky ze září 2016 má zlepšit mezinárodní řešení uprchlické problematiky, mimo jiné otázky přijímání běženců v jednotlivých zemích, školní docházky jejich dětí, legálního zaměstnávání, ochrany před pašeráky či jejich návratu domů.

Američané teď oznámili, že dávají od paktu ruce pryč. „Americká mise při OSN informovala generálního tajemníka, že USA ukončí svou účast v globálním paktu o migraci,“ píše se v prohlášení americké mise při OSN.

Státy se v deklaraci zavázaly zahájit jednání o uspořádání mezinárodní konference k uzavření globálního paktu o bezpečné, řízené a legální migraci v roce 2018. Podle Trumpa se ale některé pasáže neslučují se zásadami jeho vlády.

„Amerika je hrdá na své přistěhovalecké dědictví a je vůdčí silou při podpoře migrantů a uprchlíků ve světě. Žádná země neudělala víc než Spojené státy a naše štědrost bude pokračovat, ale rozhodnutí týkající se naší imigrační politiky musejí být vždy přijímána výhradně Američany, my budeme rozhodovat o tom, jak nejlépe kontrolovat své hranice a kdo bude vpuštěn do naší země. Globální přístup Newyorské deklarace odporuje svrchovanosti USA,“ uvedla americká vyslankyně při OSN Nikki Haleyová.

USA už daly sbohem TPP, klimatické dohodě či UNESCO

Po nástupu Donalda Trumpa do úřadu se již Spojené státy stáhly z několika dohod, které uzavřela vláda jeho předchůdce Baracka Obamy. Odstoupily například od pařížské dohody o ochraně klimatu. Washington za to sklidil značnou kritiku od zbytku světa i od lídrů řady amerických států a měst.

V říjnu Trump oznámil, že USA opustí k 31. prosinci 2018 také Organizaci Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Krok souvisí s několika rezolucemi, jež organizace v minulosti přijala a které Washington vnímá jako protiizraelské. Stejný krok chystá i židovský stát.

Hned po nástupu do funkce podepsal šéf Bílého domu příkaz o odstoupení USA od Transpacifické smlouvy (TPP). Prohlásil, že mnohostranné dohody „svazují jeho zemi ruce“ a nutí ji „vzdát se své suverenity“.