Populistickou AfD povedou Meuthen a Gauland. Proti demonstrantům policie nasadila vodní děla

Policisté ve středoněmeckém Hannoveru použili vodní dělo proti demonstrantům, kteří se snažili zablokovat příjezd ke kongresovému centru, kde se koná sjezd protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD). Několik policistů a nejméně jeden demonstrant utrpěli zranění. Několik demonstrantů bylo zadrženo. Populistické seskupení si na sjezdu zvolilo nové vedení. Jedním z předsedů se stal Jörg Meuthen, dosavadní šéf strany, druhým pak Alexander Gauland, který je v čele frakce AfD ve Spolkovém sněmu.

Video Zprávy
video

Demonstrace během sjezdu německé populistické strany AfD

Některé demonstranty, kteří se rozhodli pro blokádu vsedě, policisté odnesli. Křižovatky v okolí místa konání sjezdu předtím obsadili odpůrci pravicově populistické strany. Drželi plakáty a vykřikovali „Vypadněte, vypadněte!“. I tak ale členové AfD na sraz dokázali dojet.

Po poledni se zhruba 6 tisíc demonstrantů vydalo na průvod od kongresového centra do středu města. Asi tisíc odpůrců AfD prošlo centrem Hannoveru už v pátek večer. 

AfD je po zářijových volbách se svými 94 mandáty třetí nejsilnější stranou ve Spolkovém sněmu. Zastoupena je rovněž ve sněmech čtrnácti z šestnácti německých států, na národní úrovni s ní ale ostatní stany odmítají vstoupit do koalice.

Zásah policie v Hannoveru
Zdroj: REUTERS
Autor: Fabian Bimmer

Meuthen v projevu zdůraznil vlastenectví

Na současném sjezdu si 600 delegátů zvolilo nové vedení. Frauke Petryová, která byla dlouhou dobu nejviditelnější postava AfD, po zářijových volbách ze strany odešla kvůli tomu, že se podle ní uskupení radikalizovalo.

Na rozdíl od Petryové chtěl v čele Alternativy pro Německo zůstat Jörg Meuthen. V projevu ke spolustraníkům nyní vyzval k „vlastenecké politice pro Německo“.

„Souboj o místa v nově založeném výkonném výboru je spořádaný, smysluplný a bez roztržek. V dohledu nejsou žádné další rozpory ani štěpení,“ zdůraznil Meuthen, který byl v sobotu zvolen jedním ze šéfů strany.

Jörg Meuthen
Zdroj: REUTERS
Autor: Hannibal Hanschke

O druhý post takzvaného mluvčího se ucházel šéf berlínské AfD Georg Pazderski. „AfD se musí připravit na to, že někdy převezme odpovědnost. Musíme na tom pracovat – zprofesionalizovat se a samozřejmě dobře pracovat v parlamentu. Musíme se naučit, jak to tam funguje, a zlepšovat naše schopnosti,“ upozornil Pazderski, který byl považován za relativně umírněného kandidáta.

Pazderski ale neuspěl.  O druhý předsednický post nejprve soupeřil s šéfkou Šlesvicko-Holštýnské AfD Doris Sayn-Wittgensteinovou. Žádný z nich ale ve dvou kolech hlasování nezískal potřebnou většinu a oba následně svou kandidaturu stáhli. Jako další kandidát se pak přihlásil šestasedmdesátiletý Alexander Gauland, který získal 68 procent hlasů.

Alexander Gauland
Zdroj: Reuters
Autor: Fabian Bimmer

AfD vznikla v roce 2013, zprvu hlavně odmítala společnou evropskou měnu. Od té doby se ale posunula značně napravo a zdůrazňuje především odpor k přistěhovalectví a islámu. V zářijových volbách lákala voliče na slogany typu „Bikiny, ne burky“, „Konec islamizace“ či „Merkelová musí odejít“.