První ze saúdských princů na svobodě. Rival v boji o trůn Mutab prý zaplatil miliardu dolarů

Po měsíci pobytu v luxusní vazbě v hotelu Ritz-Carlton v Rijádu byl propuštěn saúdský princ Mutab bin Abdalláh. Podle úřadů přiznal korupci a v rámci dohody o narovnání zaplatil více než miliardu dolarů (21,5 miliardy korun). Mutab je považován za jednoho z možných budoucích kandidátů na trůn a soupeře korunního prince Muhammada bin Salmána.

Video Horizont ČT24
video

Korupční kauza: První saúdský princ se vyplatil na svobodu

Začátkem měsíce saúdskoarabské úřady v souvislosti s korupcí zadržely více než 200 lidí, včetně jedenácti princů. Odhadují, že království v posledních desetiletích přišlo přibližně o 100 miliard dolarů.

Princ Mutab je první z vysoce postavených činitelů, který byl propuštěn. „Výše narovnání nebyla zveřejněna, ale předpokládá se, že to bylo více než suma odpovídající miliardě dolarů. Dohoda samo sebou zahrnovala přiznání korupce ve známých případech,“ uvedl státní úředník zapojený do protikorupčního tažení.

Luxusní hotel v Rijádu, v němž jsou údajní korupčníci zadržováni
Zdroj: REUTERS
Autor: Faisal Al Nasser

Obdobnou dohodu uzavřely nejméně další tři osoby. Prokuratura také rozhodla, že pět ze zadržených stane brzy před soudem, uvedl zdroj bez udání konkrétních jmen.

„Ukázali jsme jim všechny dokumenty, které máme k dispozici. Jakmile je viděli, 95 procent z nich souhlasilo s dohodou. Zhruba jedno procento z nich je schopno dokázat svou nevinnu a přibližně čtyři procenta z nich odmítají obvinění z korupce a se svými právníky chtějí jít k soudu,“ sdělil před pár dny Muhammad bin Salmán.

Princ Mutab vedl od roku 2010 Národní gardy, síly o 260 tisících mužů schopné konkurovat armádě. Údajně čelil obviněním ze zpronevěry, zaměstnávání neexistujících osob a zadávání pochybných zakázek vlastním firmám. Zakázky se údajně týkaly neprůstřelných vest a vysílaček.

Známý princ Valíd prý dohodu odmítá

Osud jednoho z nejznámějších princů Valída bin Talála zatím není jasný. Podle nejmenovaných zdrojů je stále zadržován v hotelu Ritz-Carlton, domáhá se právníka a odmítá s úřady uzavřít dohodu. Valíd, který předsedá investiční firmě Kingdom Holding a je jedním z nejznámějších obchodníků v zemi, je bratrancem korunního prince.

Hromadné zatykače uvítala značná část saúdskoarabské společnosti, která je frustrovaná korupcí. Řada analytiků nicméně upozorňuje, že čistky mohou souviset se snahou korunního prince Muhammada bin Salmána o upevnění moci.

Muhammad bin Salmán se stal následníkem trůnu v červnu, kdy v roli korunního prince vystřídal svého staršího bratrance Muhammada bin Nájifa Saúda, což někteří politologové označili za palácový převrat.

Bin Salmánovy ambice přitom překračují hranice země. Dvaatřicetiletý princ nyní vede válku proti šíitským povstalcům v sousedním Jemenu.

Mayová tlačí na Saúdy kvůli humanitární krizi v Jemenu

Zprvu zapomenutý konflikt v Jemenu přitahuje čím dál víc pozornosti hlavně kvůli humanitární krizi, kterou ještě zhoršila blokáda ze strany Rijádu. „Odhadujeme, že 17 milionů lidí nebo dvě třetiny populace trpí hladem. Snažíme se teď zásobovat 7 milionů z nich, kteří jsou podle nás v největší nouzi,“ konstatoval zástupce World Food Program Stephen Anderson.

O dění v Saúdské Arábii jednala s králem Salmánem i korunním princem Muhammadem britská premiérka Theresa Mayová. Londýn Saúdům prodává zbraně a vojenskou techniku nasazovanou právě při bojích v Jemenu.

Theresa Mayová se saúdským králem Salmánem
Zdroj: Reuters
Autor: Bandar Algaloud/Courtesy of Saudi Royal Court

Mayová ale dopředu avizovala, že po nich bude chtít ústupky. „Jsem velmi znepokojená humanitární krizí, která se v poslední době rozvinula v Jemenu,“ zdůraznila britská premiérka, která po Rijádu žádá znovuotevření přístavu Hudajdá pro humanitární a komerční potřeby.

I v Jemenu soupeří Rijád s Teheránem o vliv na Blízkém východě. Krizi v Libanonu vyvolala nedávná rezignace tamního premiéra při návštěvě Rijádu, údajně kvůli rostoucímu vlivu šíitského Hizballáhu v Libanonu. Podle některých libanonských zdrojů tak ale učinil na nátlak Saúdů. Po návratu do vlasti si zřejmě demisi rozmyslel.