Amerika vyzvala svět k přerušení všech kontaktů s KLDR, Rusko blokádu odmítlo

Spojené státy americké vyzvaly všechny země, aby ukončily veškeré diplomatické i obchodní vztahy se Severní Koreou. Její úterní raketový test podle Washingtonu přiblížil svět k válce. Ve středu v noci kvůli tomu zasedla Rada bezpečnosti OSN. Rusko ústy svého ministra zahraničí uvedlo, že se k blokádě nepřipojí. 

Video Události
video

Události: Přerušte veškeré kontakty s KLDR, vyzvaly Spojené státy

USA válku nechtějí, ale pokud propukne, režim KLDR bude „zcela zničen“, řekla americká velvyslankyně při OSN Nikky Haleyová. Podle ní bylo úterní odpálení střely pokročilejší než v předchozích případech. Hrozba z KLDR tak narůstá, dodala.

Haleyová proto vyzvala všechny země k přerušení kontaktů s Pchjongjangem. Čína by podle Washingtonu měla ukončit dodávky ropy do KLDR. Americké ministerstvo zahraničí vybídlo Německo, aby z totalitní země stáhlo svého velvyslance, napsala agentura DPA.

Video Události, komentáře
video

Koreanista Bláha: Kim Čong-un nemá zkušenosti a může být impulzivnější

Haleyová volá i po vyhoštění všech Korejců, kteří pracují v zahraničí. Zmínila i možnost odebrat KLDR výsady spojené s členstvím v OSN, včetně hlasovacího práva v této jediné univerzální mezinárodní organizaci.

Komunistická Severní Korea provedla v úterý večer našeho času další zkoušku balistické rakety. Pchjongjang tvrdí, že střela je schopná zasáhnout celé Spojené státy. Test kritizovali i tradiční spojenci KLDR a stálí členové RB OSN Čína a Rusko.

Lavrov: Blokádu nepodpoříme

Rusko blokádu Severní Koreje navrženou Američany nepodpoří, řekl ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Nejsme nakloněni této myšlence, protože jak už jsme řekli dříve, sankce nefungují,“ řekl Lavrov. Šéf ruské diplomacie také kritizoval Spojené státy za jejich chování vůči KLDR. „Zdá se, že poslední akce USA byly úmyslně zaměřeny na to, aby vyprovokovaly Pchjongjang k novým ostrým akcím,“ uvedl Lavrov.

Podle Lavrova by možná KLDR do jara žádné testy nedělala a přestávky se mohlo využít k dialogu. „A oni (USA) najednou provedli vojenské cvičení v říjnu, v listopadu a chystají další v prosinci,“ řekl Lavrov. Americká strana podle něj Rusku v září důvěrně sdělila, že vojenské cvičení v oblasti Korejského poloostrova uspořádá až na jaře.

Podle ruského ministra zahraničí by Washington měl jasně říci, zda se snaží dosáhnout zničení KLDR svými provokativními akcemi. Za ni označil Lavrov i výrok Haleyové o tom, že USA válku sice nechtějí, ale pokud propukne, režim KLDR bude „zcela zničen“.

Video Zprávy ve 12
video

Zpravodajka ČT: KLDR je závislá na dovozu potravin i ropy z Číny