Izraelskou vládu rozděluje práce o šábesu. Jeden ministr už rezignoval

Ultraortodoxním ministrům izraelské vlády se nelíbí práce na stavbě klíčové železnice během šábesu. Kvůli boji o vynucený veřejný klid o židovském svatém dni už podal demisi ministr zdravotnictví. Modernizace železnice v přelidněném středu Izraele, který trápí dopravní zácpy, se stala jednou z hlavních vládních priorit a sobotní práce ji výrazně urychlují, vysvětluje blízkovýchodní zpravodaj ČT Jakub Szántó.

Video Události
video

Události: Izraelskou vládu rozděluje práce o šábesu. Jeden ministr už rezignoval

V současnosti je hlavním sporným bodem rychlodráha, která by měla už příští rok propojit obchodní a politickou metropoli země. Tel Aviv dělí od Jeruzaléma jen šedesát kilometrů, cesta stále přeplněnějšími dálnicemi se ale může protáhnout i na tři hodiny. Vlak by to měl zvládnout za 28 minut, podotýká zpravodaj ČT.

„V Izraeli se tomu říká válka o šábes. Konflikt trvá od vzniku státu před 70 lety. Na jedné straně stojí sekulární většina s moderním stylem života, na té druhé ultraortodoxní jedenáctina populace poslušná náboženských pravidel včetně přísného zákazu veškeré práce o sobotách, a to do té míry, že její ministři vyvolali vládní krizi kvůli stavbě kolejí.“

Jakub Szántó

blízkovýchodní zpravodaj ČT

Izraelský ministr zdravotnictví Jaakov Litzman už kvůli pracem na železnici předal premiérovi demisi. Stavba izraelských železnic podle něj znesvěcuje šábes.

„Šábes je pro nás důležitý. Ale stejně tak i potřeby izraelských občanů, jako je bezpečná a spolehlivá doprava,“ řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Práce o šábesu v Izraeli probíhají roky

Jak říká odborník na vztah státu a náboženství z Demokratického ústavu Izraele Jehošua Friedman, stavební práce ve skutečnosti probíhají o šábesu řadu let. V poslední době jich ale přibývá. „Když ultraortodoxní strany získaly politickou moc, pokusily se práce opět omezit,“ uvedl Friedman.

„Ambice ultraortodoxní menšiny vnutit náboženskou vůli zbytku země přitom veřejnými pracemi nekončí. Vláda právě odmítla návrh ministra vnitra Deryho na absolutní zákaz sobotního prodeje v Tel Avivu,“ uvedl Szántó.

Několikrát ročně podle něj probíhají masové demonstrace proti povinné vojenské službě i pro studenty náboženských škol, kterou v září znovuzavedl Nejvyšší soud.