Dvojice českých skialpinistů zahynula v Nízkých Tatrách

Dvojice českých skialpinistů zahynula v Nízkých Tatrách na Slovensku. Sedmačtyřicetiletá žena a šedesátiletý muž patrně podlehli následkům vyčerpání a podchlazení během špatného počasí. Informovala o tom slovenská Horská záchranná služba. Oba skialpinisté vyrazili na túru v sobotu. Jejich nehybná těla našli v neděli polští turisté.

Nízké Tatry
Zdroj: ČTK Autor: Eliáš Majo

Polští turisté nahlásili událost HZS a na místo vyrazili horští záchranáři. Oběma skialpinistům již pomoci nedokázali, jejich ostatky převezli do údolí. V Nízkých Tatrách panují zimní podmínky, sněhová vrstva tam dosahuje do 75 centimetrů.

Podle portálu noviny.sk těla dvojice českých skialpinistů našli Poláci blízko turisty vyhledávané hory Chopok, která je druhou nejvyšší horou Nízkých Tater a nachází se pod ní největší slovenské lyžařské středisko Jasná. Portál napsal, že žena z Prahy a muž z Pardubic vyšli na túru z lokality Čertovica a již nedorazili na jednu z chat, byť oznámili, že tam dorazí.

Tragická úmrtí českých turistů v zahraničních horách se opakují

Podobná neštěstí nejsou nijak výjimečná. Velkou pozornost vzbudilo v únoru 2016 úmrtí pěti českých skialpinistů u rakouského Wattenbergu nedaleko Innsbrucku, které zasypala lavina. Celkově sedm českých turistů pak zahynulo také pod lavinou v prosinci 2005 ve slovenských Roháčích. Jednomu muži se podařilo zachránit.

Dohromady pět Čechů a jednoho Slováka zavalila v květnu 2009 lavina přibližně 500 metrů pod vrcholem hory Schalfkogel v Ötztalských Alpách. Záchranáři se k nim kvůli špatnému počasí dostali až další den. Mužům pod sněhem už nemohli pomoci. A letos v lednu přišli o život dva Češi pod lavinou v horském středisku Wildgerlostal u Krimmlu v rakouském Salcbursku.